
MARUMBA: magyaros ízek, rumbás hagyományok
- Gasztronómia
Bruncholtál már a Dobrumbában? Kóstoltad már a Pingrumba shakshukáját? Míg a Rumba család tagjait utazások inspirálták az Atlasztól az Ararátig, majd Kairótól Kalkuttáig, most utazóink hazai vizekre eveztek, és saját konyhaművészetünk fogásainak adnak új értelmet.
Bár a magyaros éttermek általában a piros kockás terítő és a fine dining spektrumán elszórva foglalnak állást, a Marumbának viszont sikerül kitörnie ebből a síkból. Az étlapot könnyen értelmezhető ízek, ismerős aromák és szezonális alapanyagok keltik életre egy igazán sallangmentes köntösben.
Gyertek velünk a színfalak mögé, fedezzük fel a Marumbát!
Atlasztól indulva…
A Dobrumba 2017-ben indult egy világ körüli utazásokból inspirálódott csapatnak köszönhetően, akik a mediterrán és a közel-keleti régiókból válogattak a kezdeti étlap kialakításához. A belvárosi forgatagba teltházas napokkal robbant be a friss étterem, és látszott, hogy szükség van arra az eklektikus, de harmonikus konyhára és az otthonos és mégis modern, letisztult légkörre.
Pár évvel később a már bevált koncepciót tartva, de az ízvilágokban kicsit keletebbre utazva megnyitott a Széll Kálmán téren a Pingrumba is. Közép-Ázsia és India az étlapon intenzív ízekkel és új irányokkal jelent meg, de visszaköszöntek a Dob utcai kedvencek is.

…haza érkezve
Az alapítók úgy érezték, hogy ideje visszatérniük a gyökerekhez és egy olyan letisztult magyar konyhát létrehozni, ami modern alternatíva az itthoni és a külföldi közönségnek is. Sok a külföldi ismerősük, barátjuk, munkakapcsolatuk, de eddig nem tudták volna megmutatni nekik a saját örökségünket. Azt a sokarcú kárpát-medencei konyhát, amiből csak néhány elemet vonultatnak fel a magyarosnak mondott éttermek. A Marumba nem ezt a vonalat képviseli, hanem a kortárs, modern régiós konyhát emeli a VII. kerületi környezetbe. Műfaját tekintve leginkább vendéglő, az “étterem” feszessége nélkül, a vendéglátás barátságosságával. Sőt, sokszor humorral – lássuk be, anélkül elveszne minden, ami a miénk.

Népi konyhákon innen, megszokásokon túl
A Marumba séfje Heiszler Olivér lett, őt sokan ismerhetik a Cyranóból, a Mákból, az Aranyszarvasból vagy a Divinusból is. Ami a koncepciót illeti, a tulajdonosokkal együtt választották a néhai Monarchia területére fókuszáló konyhát, Olivér pedig sok munkát tett az egyes nemzetek, tájegységek fogásainak, ízvilágának a tanulmányozásába. Így mégis került egy kis utazás a képletbe, hiszen jócskán tágítanak a megszokott sztenderdeken, simán beemelnek egy-egy szlovák, erdélyi, szerb vagy osztrák eredetű kedvencet is.
Zsíros, nehéz, húst-hússal mentalitású hagyományos ételek helyett, olyan étlapot hozzanak létre, ami egészen demokratikus. A vegán és vegetáriánus opciók is megjelennek, és a szezonalitásnak köszönhetően sűrűn lesznek új fogások, néha egész étlapcsere, persze meghagyván pár közönségkedvencet. A Marumbában egyenrangú a pecsenyezsíros kenyér és a pástétom, a főzelék és a paprikás is. Visszaköszönnek a régi családi receptek, de a konyhatechnológiáknak és kreativitásnak köszönhetően a jelen ízlésére formáltak minden tányérelemet. Komfortételekből nem lesz hiány, egyértelmű vágy, hogy a vendégek egy idő után célzottan érkezzenek egy-egy fogás miatt, ami mindig ugyanazt a minőséget és ízélményt hozza.

Természetközeli borokkal támogatva
Trendkövetők, (és sokszor diktálók), így a borszelekció összeállítása is biztos irányt kapott: natúr, organikus borok kerülnek a polcokra és a poharakba. Baráti, közvetlen viszonyt ápolnak a hazai és egykori Monarchia területén belül dolgozó borászokkal, ami nem is csoda, hiszen közös a cél. Lazán, mégis kellő elkötelezettséggel és alázattal alkotni. Konvencionális eljárással készülő tételt nem találunk a borlapon, Nádudvari Noéminek köszönhetjük az értő válogatást.
Müller Bogi volt, aki a borokon túl lévő italválasztékot állította össze. Visszanyúlt a magyaros esszenciához és izgalmas signature italokat hozott létre a csapattal együtt. Ahogyan az ételeknél, itt is fókuszban volt a hazai termelőkkel való együttműködés és persze házilag készített hozzávalókból dolgoznak a legtöbb ital kapcsán. Csipkebogyó, kamilla, mák, must, méz, málnaszörp – mind Marumba frissítők jól ismert, mégis ínyenc alapanyagai. Megsúgjuk, hogy készítenek saját, 2024-es macifröccsöt, gin-tonik alternatívájuk pedig mákvirág párlattal és tonikkal készül – kedvenc lesz hamar, ebben biztosak vagyunk.

Laza profizmus egy kellemes vendéglőben
A Marumba arculatát és belső terét Berkes Viktória és Laki Eszter tervezte. A laza profizmus jegyében enyhén befejezetlen hatást keltő falakkal, egyszerre nagypolgári, de mégis iróniával kezelt színeivel, bútorzatával és egyesével válogatott apróságokkal, dekorációkkal lesz otthonos a tér. A gyertyatartók, kerámiák, rézkarcok mind gondos válogatás lenyomatai, egyben értékmentő céllal kerültek a Marumbába. Az autentikus apróságok mellett viszont jókora, vicces és szemnek kedves grafikákat is látni a falakon. Hencz Péter fotográfus mesterséges intelligenciával alkotta a printeket, ahol különböző instrukciókkal játszadozva, a magyarság köré épülő szenvedés-toposz és jellegzetes motívumok együtt hozták létre pulik és szarvasok csatajeleneteit, illetve a Parlament fölött ugró tokhalat.
A Marumba kéthetes soft opening időszaka július 17-ig tart.
Fotó: Marumba | Szécsi Noémi