Szeptemberi kultajánló

  • Kult
  • Kiállítás
  • fesztivál
  • Pop-up
2023. 09. 12.

Kis fesztiválok hatalmas szívvel, újra elstartoló a színházszezon, áttáncolt langyos őszi esték. Eklektikus csoportos kiállítások, örömzene és magával ragadó kulturális élmények: ez itt a szeptemberi kultajánló!🎭🎊

Lánchíd Fesztivál

A Lánchíd megújult, Budapest idén ünnepli a 150. születésnapját, erre a bulira pedig mindenki hivatalos! Egész napos rendezvénykavalkádot ígér a Lánchíd fesztivál a helyieknek és az átutazóknak egyaránt. Reggel 10-től este 18 óráig a legkisebb fővároséltetőket ingyenes gyerekprogramok várják a Pesti Alsó Rakparton. Hogy mire lehet számítani? Zsonglőrök, harmonikazene, sakk, körhinta, ékszerek és vászontáska készítése, egyéb főváros-fókuszú eseményekkel kiegészítve. A tudásra szomjazóknak pedig a Lánchíd történeti kiállításon minden titkát elárulja Budapest legemblematikusabb hídja. Az este a koncerteké lesz a Clark Ádám téren, hatalmas nevek váltakoznak a közönség előtt, egészen 22:00 óráig. Többek között Péterfy Bori, Nagy Ervin, az Irie Maffia, Beck Zoli, Lábas Viki, Pásztor Anna és Vecsei H. Miklós is megfordul majd a színpadon,ami kétséget kizáróan egy üdítően sokszínűre kerekedett ünnepség méltó lezárása lesz.

12 dühös ember

Szeptember 23-án 15:00 órától ismét színpadra kerül a 12 dühös ember, a Kultúrbrigád és az Átrium Színház előadása. A darab tizenkét esküdtet mutat be, akiknek életről és halálról kell dönteniük, amikor egy kamasz fiú sorsát bízza rájuk a bíróság. A heves összeszólalkozások közepette csupán egyikük kérdőjelezi meg, hogy vajon egy ártatlan emberre szabják-e ki a legsúlyosabb ítéletet. Sorstragédiák, érdektelenség és előítéletek feszülnek egymásnak, miközben az egységes döntés felé törekszenek. Hogyan működhet a demokrácia egy ilyen szélsőséges helyzetben, ha senki nem ért senkit? A darab rendezője Császi Ádám, aki elmondta, hogy a lélektani realizmusra törekedve néha tudatosan torzítja groteszkké és elnagyolttá a 12 ember vitáját.

Room of Their Own

Szeptember 30-ával bezárólag van lehetőség megtekinteni a Room of Their Own című kiállítást a Molnár Ani Galériában. Az Oltai Kata kurátori munkáját dícsérő tárlat címe nem véletlenül cseng össze Virginia Woolf - Room Of One’s Own című könyvével, a vezető motívum ugyanis az alkotó nők fizikai és társadalmi terének létszükséglete, kérdései. Továbbörökíthetőek-e a kiharcolt terek, üzenetek és küldetések a generációk között, hogyan küzdhet a női szempont, hogy legyen lehetősége és helye hallatni a hangját? A kiállításon fiatal nők művei kapnak helyet egy női tulajdonban lévő galériában; médiumok és műfajok széles skáláját bejárva például rajz, festés, hímzés és tetoválás formájában megfogalmazott üzeneteket is láthatunk. A kiállító művészek Agg Lili, Buda Anna Flóra, Csatlós Asztrid, Dankó Boglárka, Juhász Villő, Koltay Dorottya Szonja, Mihály Gréta, Nyíri Orsolya, Poór Dorottya és Wirth Abigél.

Nép-Szín-Ház Járdafesztivál

Szeptember 30-án és október 1-jén kétnapos mulatságra hív minket a Népszínház utca. A Járdafesztiválon megkóstolhatjuk különböző konyhák remekeit és emellé számtalan zenész szolgáltatja majd a talpalávalót. Az élő zenéről mások mellett a Hét Hat Club, a Verőköltő, az Azta Zenekar, és Tolnai András gondoskodik, de rendhagyó módon be is lehet szállni a hangulatfelelősök sorába: a Járda Jam Session arra biztat minden muzsikust,hogy ragadja meg saját hangszerét és együtt töltsék meg közös örömzenével az utcát. A Népszínház éttermei is tartogatnak kimondottan erre a napra egy különleges meglepetést: 1000 forintért bárki kipróbálhatja a Fesztivál Falatok kóstolót, miközben a Useless Galeri képzőművészei által installált alkotásokat vizsgálja a falon. Ezen a fesztiválon a színház helyet kér magának a szabad ég alatt, és az utca szolgál a Kelet-Nyugati Alkotóműhely előadásának színteréül.

Éltek, míg meg nem haltak

Szeptember 7-től október 6-ig a Nyolcésfél 7. emeleti Nagytermében megtekinthető az Éltek, míg meg nem haltak című csoportos kiállítás. A Gábriel Nóra kurátori munkája mentén megszületett tárlaton 22 művész kollaborációjának gyümölcsét tekinthetjük meg, akik a magyar népmese hívószóra készítették el a kiállításra került műveket. A népmesegyűjtemények vizuális elemeinek gazdagsága,motívumai, témái és hangulata köszön vissza az alkotásokban, a szájhagyomány útján folyamatosan megújuló, kihaló majd újra megszülető világok szépsége és részletessége. A kiállítás fejtegeti a kultúra más rétegeiben is megbúvó népi hagyomány maradékait és behatását. A tárlatnak nem feltétlenül célja az, hogy történelmi vagy elméleti kontextusba helyezze a népmesét, inkább bemutatja az évek során belénkivódott hatásokat és benyomásokat.

A heted iránytűjét tájoló teljes kult gyűjtésért KATT IDE! 🧭