Kapela Maliszów, Lukács István, Vrencsán Anita, Dresch Mihály
Európa hegyvidékeinek a világtól elzárt közösségeire az elmúlt évszázadok során jóval lassabban hatottak a világ kulturális arculatát időről időre átformáló mindenféle hatások, divathullámok, trendek, mint más vidékekre. A hegyi zenék éppen ezért archaikusabb játéktechnikát, dallamanyagot, zeneiséget őriztek meg, letűnt korok zenei arculatát. S mivel zenei szempontból ezeken a vidékeken mintha tényleg kicsit megállt volna az idő, sokszor hasonló megoldásokkal találkozhatunk egymástól földrajzilag távol eső hegyvidékek zenéjében is.
Program
Október 6-án a Magyar Zene Háza nagyszínpadán – a Tájak és zenéik programsorozatunk keretében – hírneves hegyi zenészek lépnek színpadra az erdélyi Gyimesekből (Lukács István „Luki” hegedűs, Simon Zsolt „Gizi” ütőgardonos és Vrencsán Anita énekes) és a lengyelországi Beszkidekből (a Kapela Maliszów trió). A koncerten közösen keresik zenei nyelvük kapcsolódási pontjait a népzene és a jazz fuzionálásának legnagyobb hazai mesterével, a Kossuth-díjas Dresch Mihállyal.
A koncert előtt Artist talk beszélgetést tartunk angol nyelven, Lukács István és a Kapela Maliszów részvételével.
Időtartam: 10 perc
Moderátor: Salamon Soma
=========================
◖ Kapela Maliszów ◗
A Kapela Maliszów egy családi zenekar Męcina Małából, a Beszkidek egyik kis falujából. A trió tagjai a multiinstrumentalista Jan Malisz és gyermekei – az énekes-dobos Zuzanna és a hegedűs Kacper. A zenekart régiójuk hagyományos zenéje ihlette: népdalok és tánczene a Beszkidekből és más lengyel régiókból. A tradicionális dalok mellett játszanak saját kompozíciókat is. Már Jan Malisz apja is zenész volt, ő bíztatta fiát a népzenekomponálásra is, a zenélés tehát a családban is régi hagyomány. Az együttes előszeretettel játssza a gorlicei régió zenéjét is: ez a régió egykor a lengyel, a lemkói, a magyar és a zsidó kultúra olvasztótégelye volt. Emellett Pogórze endemikus táncdallamait is játsszák. Lemezeiket, koncerteiket rengeteg díjjal, elismeréssel illették, Lengyelországon kívül is.
=========================
◖ Lukács István 'Luki' és Simon Zsolt 'Gizi' ◗
Hegedűn Lukács István 'Luki', gardonon Simon Zsolt 'Gizi' a gyimesközéploki Zerkula Zenekar tagjai, a gyimesi csángó népzene hiteles tolmácsolói, akik a legendás gyimesi cigány prímástól, Zerkula Jánostól és feleségétől, Fikó Reginától tanultak. Elkötelezett hagyományőrzőkként megőrizték a gyimesi népzene archaikus, egyedi hangzás- és ritmusvilágát, amely a Kárpát-medencében fellelhető legősibb dallamok közé tartozik. Repertoárjuk a gyimesi táncrend és dallamvilág teljes spektrumát öleli fel, a 'héjszá'-tól a sebes magyarosig. Luki orvos-kutató, Gizi mérnök-programozó, de szakmájukon kívül a zene iránti szenvedélyük köti össze őket. Virtuóz játékukkal és magával ragadó ritmusaikkal kápráztatják el a közönséget.
=========================
◖ Vrencsán Anita ◗
Vrencsán Anita gyimesi csángó énekesnő Kosteleken, a gyimesek és a Csíki-havasok egyik legeldugottabb völgyében született és nőtt fel. Itt a népzene és a tánc napjainkban is élő hagyomány, szerves része a mindennapi életnek. Anita a gyimesi csángó éneket és táncot szüleitől és a falu közösségétől sajátította el. Különleges hangjára és tehetségére már korán felfigyeltek Magyarországon és Romániában is. Többek között a Feszállott a Páva népművészeti tehetségkutató győztesei közé is bekerült. Jelenleg az ELTE zenekultúra szakos hallgatója. Énekét éles tisztaság és lágy könnyedség jellemzi, repertoárjában lassú és pörgős, 'keserves' és huncut dallamok egyaránt megtalálhatók.
=========================
◖ Dresch Mihály ◗
Dresch Mihály a hazai fúvószene egyik kiemelkedő óriása, játéka a népzene és a jazz határmezsgyéit kutatja. Zenekarával, és más formációival évtizedek óta járja következetesen és magabiztosan a saját útját a magyar népzene és az afroamerikai jazz egyéni – a zenekarvezető és a mindenkori tagok által közösen kialakított – ötvözetével. Elkötelezettség a zenei koncepcióban, tisztelet és alázat a források iránt, kiemelkedő muzsikusok, új és örökzöldnek számító Dresch-szerzemények, sztenderdek Dresch-módra – mindezek együttese adja azt a zenei élményt, amit koncertjeinek közönsége minden esetben az újszerűség élményével gazdagodva tapasztalhat meg.
Magyar Zene Háza
Kiállítás – Koncert – Beavatás A Magyar Zene Háza nem egy hagyományos múzeum vagy koncertterem. Három vállalt feladatán keresztül - múzeum, oktatás és előadóművészet – a látogatók aktív bevonásával hozza közelebb a zenét az érdeklődők számára. Gyermekközpontú szemléletével, zenepedagógiai programkínálatával izgalmas zenei birodalmat teremt. Az összetett zenei kínálatot a Sou Fujimoto japán sztárépítész által tervezett épület három szintje is támogatja. A föld alatti térben egy állandó és egy időszaki kiállító tér átfogó zenetörténeti sétáknak ad helyet. A park szintjén kialakított Koncert- és Előadóterem élőzenei programok, koncertek és workshopok szervezésére ad lehetőséget, míg a tó melletti szabadtéri kerthelyiségben baráti beszélgetések mellett élvezhetjük a szabadtéri színpad koncertjeit, előadásait. Az épület emeleti szintje az elmélyüléshez, a tanuláshoz kínál zenepedagógiai termeket.