A modok (The Who, UK, 60s)
A hatvanas évek derekán a brit ifjúsági csoportok közül mindenekelőtt a laza, hedonista modok (modernisták) kései utódai alakították ki a maguk szubkultúráját, divatját, értékrendszerét. Egykor a fiatal munkás- és középosztálybeli fiúk kisebb csoportját jelentették, ekkoriban már divatos zakókat viseltek, felspécizett robogókon száguldoztak, és sokáig fekete soul zenére táncoltak. Frusztrációjukat elsősorban abban élték ki, hogy a kibontakozó fogyasztói társadalmat igyekeztek a saját igényeik szerint megváltoztatni. Ebből a szubkultúrából nőtt ki a Beatles és a Rolling Stones után a legjelentősebb hatvanas évekbeli brit rockzenekar, a Who, melynek csaknem négy évtizeden át sikerült az élvonalban maradnia.
Program
Rocktörténeti előadássorozat a bluestól Elvisen át a hatvanas évek alkonyáig
Az MZH Multimédiás Könyvtár és Klubban 2022-ben havi rendszerességgel indult állandó program: Rock and Roll Szabadegyetem címmel. A Rock and Roll Szabadegyetem a nemzetközi poptörténet legfontosabb folyamatait és előadóit mutatja be. Hisz a rock and roll némileg leegyszerűsítve egy sajátos kultúrtörténeti frigy eredménye: amikor az Afrikából behurcolt fekete rabszolgák (blues) és az Európából kivándorolt fehér telepesek zenei hagyománya (country) egy harmadik földrészen, Amerikában találkozott és folyamatosan keveredett egymással. Ráadásul mindez egy, a technikai fejlődést és az ezzel összefüggő iparosodást és urbanizációt követő, radikálisan átalakuló társadalomban ment végbe. E sorozat hatodik évadjában (2024 ősze) az Egyesült Királyságban a hatvanas évek második felében zajló társadalmi, kulturális és zenei történéseit vesszük górcső alá.
Magyar Zene Háza
Kiállítás – Koncert – Beavatás A Magyar Zene Háza nem egy hagyományos múzeum vagy koncertterem. Három vállalt feladatán keresztül - múzeum, oktatás és előadóművészet – a látogatók aktív bevonásával hozza közelebb a zenét az érdeklődők számára. Gyermekközpontú szemléletével, zenepedagógiai programkínálatával izgalmas zenei birodalmat teremt. Az összetett zenei kínálatot a Sou Fujimoto japán sztárépítész által tervezett épület három szintje is támogatja. A föld alatti térben egy állandó és egy időszaki kiállító tér átfogó zenetörténeti sétáknak ad helyet. A park szintjén kialakított Koncert- és Előadóterem élőzenei programok, koncertek és workshopok szervezésére ad lehetőséget, míg a tó melletti szabadtéri kerthelyiségben baráti beszélgetések mellett élvezhetjük a szabadtéri színpad koncertjeit, előadásait. Az épület emeleti szintje az elmélyüléshez, a tanuláshoz kínál zenepedagógiai termeket.