Qualitons: Kexek, Szőke Barna
A Magyar Albummm! sorozatban a lemezeket a szerző vagy előadó jelentében, saját élményeinek felidézésével hallgatjuk meg a Magyar Zene Háza könyvtárban, amelynek egyre bővülő lemeztárából válogattuk az albumokat, s amely a sorozat alkalmain így lesz egy-egy hazai nagyot szóló zenelemez játszóháza. Ezúttal a Qualitons Kex-feldolgozáslemeze kerül lemezjátszóra, Horváth Gergely házigazda vendége pedig Szőke Barna, a Qualitons gitárosa lesz.
Program
„Akármelyik zenekarnál izgalmasabb volt, amikor a Kex játszott” – írta a velük és a segítségükkel kezdő Hobo a Kex zenekar emblematikus frontembere és zseniális énekese, Baksa-Soós János halálakor. Az a három év, ami 1968 és 1971 között a Kexnek adatott, a magyar könnyűzene e megismételhetetlen jelensége számára mégis elég volt ahhoz, hogy kisugárzásában és példájában a jelenig hasson: „Düh és kétségbeesés nélkül lázadtak”. Sűrűn léptek fel az Illés előtt, Cseh Tamás pedig az ő koncertjük szünetében lépett először színpadra. Egy Kex-koncert egyszerre volt színház, (mai szóval) stand up és valamiféle szeánsz. Az egykori frontember már nyolc éve az NSZK-ban élt, amikor megszületettek Mezőtúron annak a zenekarnak a legidősebb tagjai, akik több, mint negyven évvel később életre keltették a fellelhető Kex-dalokat. És amikor a világhírű seattle-i KEXP rádióban adták elő azokat, végre itthon is esett rájuk némi dics- és reflektorfény.
Ha még emlékszünk, hogyan hallgattunk zenét, amikor csillogó fekete lemezeken Little Richard énekelt, akkor azt is tudjuk, mit adott a lemezjátszás a zene rajongóinak; zenehallgatásra dedikált időt, mély figyelmet, böngészendő szövegeket és emlékezetes borítókat. És még ennél is többet, mert a médium maga is hatott a dalszerzésre; már a kislemezek A és B oldal-jelzete felvetette a dalok prioritásának és sorrendjének kérdését, ami magával hozta az egész albumot szervező zenei vagy gondolati koncepció megszületését és alkalmazását. Egy lemez kézbevehető tárgy, ami erőteljesen formálja a személyes kapcsolatot a szerzőkkel és előadókkal is. A lemezhallgatás rítusát elevenítjük fel olyan hazai előadók albumainak közös meghallgatásával, amelyek valamilyen módon izgalmasan járultak hozzá a magyar könnyűzene történetéhez.
Magyar Zene Háza
Kiállítás – Koncert – Beavatás A Magyar Zene Háza nem egy hagyományos múzeum vagy koncertterem. Három vállalt feladatán keresztül - múzeum, oktatás és előadóművészet – a látogatók aktív bevonásával hozza közelebb a zenét az érdeklődők számára. Gyermekközpontú szemléletével, zenepedagógiai programkínálatával izgalmas zenei birodalmat teremt. Az összetett zenei kínálatot a Sou Fujimoto japán sztárépítész által tervezett épület három szintje is támogatja. A föld alatti térben egy állandó és egy időszaki kiállító tér átfogó zenetörténeti sétáknak ad helyet. A park szintjén kialakított Koncert- és Előadóterem élőzenei programok, koncertek és workshopok szervezésére ad lehetőséget, míg a tó melletti szabadtéri kerthelyiségben baráti beszélgetések mellett élvezhetjük a szabadtéri színpad koncertjeit, előadásait. Az épület emeleti szintje az elmélyüléshez, a tanuláshoz kínál zenepedagógiai termeket.