A cigányvándorlás zenéi Indiától Európáig
Kovács Antal Máté és Balogh Zsolt Noé a cigány nép vándorlását meséli el ezen a zenés, interaktív ismeretterjesztő előadáson. Bemutatják a mai India területéről indult cigány vándorlás során érintett népek és kultúrák történetét, zenéjét, hangszereit, valamint tanítanak dalokat és megmutatják a szájbőgőzés alapjait is. Megmutatják azt is, hogy milyen különbségek és hasonlóságok vannak a külföldi és a hazai cigány zenék között. Továbbá megismertetik mélyebben a hangszereket is, amiket használnak.
Program
Kovács Antal Máté az ország egyik legkiemelkedőbb ütőhangszerese, aki rengeteg zenekar tagja, nemcsak ütősként, de gitárosként is. Oláh cigány családba született, nagyapja Gojma az egyik legismertebb énekes és táncos volt. Édesapja, Kovács Antal kiváló gitáros és énekes-dalszerző. Az Ando Drom zenekarban kezdte édesapjával, Gojmával, majd megalakult saját zenekara, a Romano Drom is, amelybe Máté 14 éves korában csatlakozott ütőhangszereken.
Balogh Zsolt Noé gitáros, énekes-dalszerző. Őt szintén gyermekkora óta a zene és a tánc vette körül, édesapja Balogh Zsolt cigány tánctanár, így Noé is beleszületett a táncba és a zenélésbe. Számára a hagyományok őrzése a legfontosabb. 15 éves kora óta zenél számos zenekar tagja, vendégzenésze. A Gitanában kezdte, majd a Szilvási Gipsy Folk Band tagja lett, később csatlakozott a Le rom együtteshez is. Ezeken felül a Speranta, és a Baxtale tagja, szólóban is aktív, de vendégként játszott a Lakatos Mónika és a cigány hangokkal, a Kalyi Jaggal, a Khamorróval, a Balogh Kálmán és a Romano Kokalóval, a Parno Graszttal, vagy sokan mások mellett a Romano Drommal is.
Magyar Zene Háza
Kiállítás – Koncert – Beavatás A Magyar Zene Háza nem egy hagyományos múzeum vagy koncertterem. Három vállalt feladatán keresztül - múzeum, oktatás és előadóművészet – a látogatók aktív bevonásával hozza közelebb a zenét az érdeklődők számára. Gyermekközpontú szemléletével, zenepedagógiai programkínálatával izgalmas zenei birodalmat teremt. Az összetett zenei kínálatot a Sou Fujimoto japán sztárépítész által tervezett épület három szintje is támogatja. A föld alatti térben egy állandó és egy időszaki kiállító tér átfogó zenetörténeti sétáknak ad helyet. A park szintjén kialakított Koncert- és Előadóterem élőzenei programok, koncertek és workshopok szervezésére ad lehetőséget, míg a tó melletti szabadtéri kerthelyiségben baráti beszélgetések mellett élvezhetjük a szabadtéri színpad koncertjeit, előadásait. Az épület emeleti szintje az elmélyüléshez, a tanuláshoz kínál zenepedagógiai termeket.