A progresszív rock

2025-03-05T18:00:00.000Z

A progresszív rock tipikus brit irányzat, mely az amerikai rockzenével szemben sokkal inkább az európai klasszikus zenéből és a jazzből táplálkozott, mint a rhythm and bluesból és countryból. Számos alfaja született, miként a határai is meglehetősen bizonytalanok. Vannak olyanok, akik minden, 1968 és 1973 közötti újszerű zenére ezt a jelzőt használják, mások csak a klasszikus zene felé hajlókat sorolják ide, és e két végleg között megannyi árnyalat létezik.

Mar
05

Program

A King Crimson-féle avantgárd kísérletektől Keith Emerson klasszikus zenei átiratain át a Yes szférikus zenéjéig terjed a skála. De ami biztos: a progresszív rock alapvetően ambiciózus, gyakran grandiózus, komoly zenei tudást (van annak tökéletes látszatát) igénylő műfaj. Előadói hosszabb lélegzetű, nem ritkán 20-30 perces, bonyolult szerkezetű és dallamvezetésű kompozíciókban gondolkodnak, melyek – miként a klasszikus művek – általában többszöri hallgatás után tárják fel igazi értékeiket.

Helyszín

Magyar Zene Háza

Kiállítás – Koncert – Beavatás

A Magyar Zene Háza nem egy hagyományos múzeum vagy koncertterem. Három vállalt feladatán keresztül - múzeum, oktatás és előadóművészet – a látogatók aktív bevonásával hozza közelebb a zenét az érdeklődők számára. Gyermekközpontú szemléletével, zenepedagógiai programkínálatával izgalmas zenei birodalmat teremt.

Az összetett zenei kínálatot a Sou Fujimoto japán sztárépítész által tervezett épület három szintje is támogatja. A föld alatti térben egy állandó és egy időszaki kiállító tér átfogó zenetörténeti sétáknak ad helyet. A park szintjén kialakított Koncert- és Előadóterem élőzenei programok, koncertek és workshopok szervezésére ad lehetőséget, míg a tó melletti szabadtéri kerthelyiségben baráti beszélgetések mellett élvezhetjük a szabadtéri színpad koncertjeit, előadásait. Az épület emeleti szintje az elmélyüléshez, a tanuláshoz kínál zenepedagógiai termeket.

Kapcsolódó események