Nagy mesterek, életművek IX. | Székely Bertalan festészete
Gimesy Péter 2024-ben indult művészettörténeti előadás-sorozatában a legismertebb festők életművével foglalkozik.

Program
Nagy mesterek, életművek IX. | Székely Bertalan festészete
Gimesy Péter 2024-ben indult művészettörténeti előadás-sorozatában a legismertebb festők életművével foglalkozik. Olyan mesterek művészetével ismerkedhetnek meg az érdeklődők, akik hatással voltak már saját korszakukra is, és hírnevük a mai napig fennmaradt. Az előadó a hagyományos művészettörténeti korszakok jelentősebb alkotóinak, leghíresebb műveinek elemzése mellett a stílusváltások gyakran nem eléggé tisztázott okainak és következményeinek felkutatására is vállalkozik. Az előadások során az előzménynek tekinthető, és a korszakolást gyakran megkérdőjelező, kevésbé ismert példák is bemutatásra kerülnek, de szó lesz a főbb fordulópontok művészeti és filozófiai hátteréről, valamint a képi nyelv változásairól is.
Az áprilisi előadáson Székely Bertalan (1835–1910) festészetét lesz lehetőség megismerni, akinek romantikus történelmi művei a legismerteb magyar festmények közé tartoznak. Az előadó ezeket, valamint a kevésbé közismert alkotásokat is ismerteti, továbbá kitér Székely Bertalan művészeti írásaira is.
👤 Előadó: Gimesy Péter művészettörténész, filozófus
📆 Időpont: 2025. április 10. (csütörtök) 18:30
📍 Helyszín: Hegyvidék Galéria, 1126 Budapest, Királyhágó tér 10.
Részvételi díj: 2000 Ft, hegyvidéki lakosoknak: 1000 Ft
Jegyek kaphatók a https://hegyvidekgaleria.jegy.hu/ oldalon, valamint a Hegyvidék Galériában.
Az eseményekre érkezéskor a lakcímkártya vagy a Hegyvidék Kártya felmutatása kötelező!
🖼 Kép // Székely Bertalan: Egri nők*, 1867; olaj, vászon, 227 × 176,5 cm; Szépművészeti Múzeum–Magyar Nemzeti Galéria, Budapest*
Hegyvidék Galéria
A Hegyvidék Galéria, jelenleg a MOMkult tagintézményeként, 1998 óta működik kortárs képzőművészeti kiállítótérként. 2017 januárjában költözött a Királyhágó térre egy korszerű, modern, letisztult és világos térbe, amelynek belsőépítészeti kialakítását, valamint a Galéria arculatát a MOME diákjai között meghirdetett ötletpályázat győztesei tervezték. Kulturális színtérként helyet ad tárlatokat kísérő rendezvényeknek, tárlatvezetéseknek, beszélgetéseknek, múzeumpedagógiai foglalkozásoknak, valamint más művészeti és irodalmi programoknak, művészettörténeti előadásoknak, irodalmi esteknek, könyvbemutatóknak, műterem-látogatásoknak. A kiállítások ideje alatt, nyitvatartási időben, lehetőség van a Galéria könyvtárában található művészeti témájú könyvek helyben történő olvasására is.