"föl kéne szabadulni már" #24 fejből mondott slamek FSA Tóth Krisztinával és a Szépírók Társaságával
Szeretettel várunk május 6-án, kedden este fél 8-ra a Gödörbe (Király utca 50.) a Földalatti Slam Akadémia (FSA https://www.facebook.com/profile.php?id=100071202865371) huszonnegyedik "föl kéne szabadulni már" című, nyíltkörű, ingyenes slam irodalom műhelyére, amely ismét fejből mondott slamek versenye lesz, ezúttal már másodszor Tóth Krisztinával, mint a zsűri elnökével, és sokadszor a Szépírók Társaságával. (Scroll down for English.)
A zsűri elnöke: Tóth Krisztina
A zsűri tagjai:
FSA logó: Morvai Péter
Fotó: Seybold Anita (az eseményképben lévő fotó is), Favics Péter
Videó: Favics Péter
Rendező: Molnár Péter
Kérjük, hogy szóljatok ismerőseiteknek, e Facebook esemény révén is, amelybe írt poszttal jelentkezhettek is a versenyre.
A sorozathoz ajánljuk figyelmetekbe az alábbi tudósításokat a januári, és a februári FSA műhelyről, a kassai slam EB-ről, valamint egy korábbi interjút
https://www.kulter.hu/.../foldalatti-slam-akademia.../
https://www.kulter.hu/.../foldalatti-slam-akademia-muhely/?
https://www.kulter.hu/2024/12/slam-poetry-eb-2024/?
https://www.kulter.hu/.../szoritmusolo-hid-a.../?
Hompola Krisztina és Váradi Júlia interjúit, egy angol nyelvű cikket az FSA tavalyi Sziget fesztiválon való szerepléséről
https://nepszava.hu/3252319_most-megint-van-remenykedes https://www.ol.hu/.../cafe-pentek-2024-oktober-04-pentek... https://hlo.hu/.../the-underground-slam-academy-performs....
Mint minden alkalommal, ezúttal is csak fejből mondott slammel lehet versenyezni, és a téma megint József Attila Hazám című versének e sora: "föl kéne szabadulni már!" E sorhoz a slamek szabadon, bármiféleképpen kapcsolódhatnak. A szövegek szólhatnak például a Hazám című József Attila versről, a politikai fölszabadulásról, az elfogultságainktól, a szorongásainktól, a gépezéstől, a természet-pusztító szokásoktól, az előítéletektől, a slam szöveg olvasása alóli, vagy bármely más értelmű fölszabadulásról is.
A slam versenyre jelentkezni ebbe az eseménybe írt posztban lehet, egyéni, vagy csapat slammel, akár tánc slammel, vagy már többször mondott, régi slammel, rímelve, vagy rím nélkül, versben, prózában, bármilyen szöveggel. A fő: A slam szívből legyen előadva.
A versenyben eszköz (tárgyak, beleértve ebbe a hangszereket is) nem használhatóak. Az eszközként nem használt ruhán lehet például felirat, vagy jelkép. Viszont például a slambeli beszélgetést illusztráló sapka-forgatás eszköz használatának minősül.
A slamek nagyrészt magyar nyelvűek, de más nyelven is előadhatóak, általában esténként angolul hangzik el egy-két slam, de voltak már sorok arabul, franciául, héberül, japánul, spanyolul, svédül, vagy törökül is.
A Földalatti Slam Akadémia műhelyében az eredményhirdetés során a zsűri elnöke és tagjai mindegyik előadott slamhez szóbeli észrevételeket fűznek, amelyekhez a slammerek és a közönség is hozzászólhatnak. A szünetben közönség-szavazás is lesz, mindenki szavazhat az aznap esti kedvenc slamjének az előadójára.
A slam verseny I. helyezettje, mint minden Földalatti Slam Akadémia (FSA) verseny I. helyezettje, Szakállas Szabolcs jóvoltából a text-shirt.com pólóját kapja ajándékba az előadott slamje általa választott sorával. Az első 6 helyezett - nem nyertesek vannak, hanem helyezettek -, az Álomgyár, a Corvina, a Jelenkor, a Napvilág, a Prae kiadók, a Szépírók Társasága Versopolis könyvei, és a Mórocz Pincészet bora közül választhat (először az 1. helyezett választ). Hegyesi Soraya jóvoltából a zsűri a Franc Vintage bolt különdíjáról is dönthet. Ráadásul, pár nappal az est után, a slamek videói alapján egy slammer kozmikus különdíjként egy kis karikatúrát kap Kozma Györgytől.
Az ajánlott 3 perc 15 másodperc (csapat slam esetén 4 perc 15 másodperc) túllépését (az idő a fellépők és a közönség számára is láthatóan ki lesz vetítve) a zsűri mérlegeli, amikor a verseny végén kiválasztja az első 6 helyezettet, és a különdíjast.

Program
Az est menete:
7:30 Érkezés
7:45 Olgae & Pető Dávid
8: Slam verseny (konferálás nélkül, a slamek előtt és után Pető Dávid rövid hand pan improvizációival)
9:30 Szünet
9:45 Versenyen kívüli (olvasható) slamek
10:00 A zsűri észrevételezi a slameket, köztük az első 6 helyezettet, és a különdíjast.
A sorozat estjein elmondott slamek videói, és az esteken készült fotók mind megtalálhatók az FSA Facebook oldalán ( https://www.facebook.com/profile.php?id=100071202865371), ahol a COVID idején és azt követően is sokáig közzétett #napislam és #hetikönyv ajánló videók és bejegyzések is megtalálhatók, magyarul, vagy angolul, nagyon sok slammer közreműködésével, akiknek a neve az általuk közzétett bejegyzésnél olvasható. Az FSA Instagram oldala: https://www.instagram.com/underground_slam_academy...
A Földalatti Slam Akadémia célja: - társadalomkritikai slamek ösztönzése - a slamek fejből mondásának ösztönzése, - a slamek szívből mondásának ösztönzése, - a szerelmi és szexuális témák emberi jogi és környezetvédelmi összefüggésben való ábrázolásának ösztönzése a slamekben, - slamszöveg építő műhelyként a slammerek segítése, - a divatosra csépelt, de téves közhelyek és az önsajnálat mellőzésének, a slamek elmélyítésének és megbellebbítésének ösztönzése, - a nyelv-, és a saját gondolatok igazságát is megkérdőjelező gondolatbátorság frissítése, - a megőrzendő hagyományokhoz, mint a 48`-as 12 pont elsőjéhez hű konzervatív, szabadelvű, esélyegyenlőségre törekvő és zöld értékek összebékítése, - a magyar nyelvű slam természetesen összmagyar voltának megjelenítése, - a slam révén való keresésnek a tudományos kutatással való összekapcsolása, - a tudományos kutatás inspirálása, - a tudományos kutatás eredményeinek közérthetővé tételéhez és népszerűsítéséhez való hozzájárulás, - a slammerek, költők, írók, színészek, táncosok, festők, grafikusok, és más művészek, kutatók és közképviselők értelemgazdag együttműködésének elősegítése, - a más civil szervezetekkel, és a más nyelvű slammerekkel, kutatókkal, és közképviselőkkel való együttműködés.
Az FSA szerkesztősége:
Alapító és főszerkesztő: Molnár Péter, Európa bajnok slammer; Zenei közreműködők: Pető Dávid, Olgae, Nagy Soma, Tóth Emese & Kóródi Petra (Sárkánygarbó), Orgon Albert, Szilvási István, Fábián Franciska; Videó: Favics Péter; Fotó: Seybold Anita Beatrix, Favics Péter; FSA festmény: Gantner Dániel; FSA logó: Morvai Péter; A szerkesztőség támogató tagjai: Horváth Kristóf Színész Bob, Závada Péter
Gödör Klub
Szubkulturális találkozási pont, klubkoncertes szórakozóhely, befogadó közösségi tér, kortárs kocsma.