Marc Ribot

2025-05-21T18:00:00.000Z

Hogy is jellemezhetnénk frappánsan Marc Ribot-t, ezt az 1954-es születésű amerikai gitárost, aki az avantgárd jazztől az experimentális rockon át a szabadimprovizációs zenékig oly sok mindenben alkotott maradandót? És aki Tom Waits-től Laurie Andersonon át Norah Jones-ig több száz művésszel kollaborált, és több mint ötszáz (!) lemezen működött közre!

Maradjunk annyiban, ő a New York-i underground egyik nagy gitárzsenije, aki miközben a szélsőségek feltérképezésére vállalkozik, mindig megmarad egy szerethető, introvertált figurának. Ezúttal szólóban láthatjuk Magyarországon, egy olyan esten, ahol csak az az egy biztos: garantáltan emlékezetes koncertet kapunk.

May
21

Program

Marc Ribot pályáját és megszólalását tényleg lehetetlen egy ilyen rövid ajánlóban még csak körbeírni is. Mert a szélsőséges zajongásoktól, a legmerészebb improvizációkon át, a legszebb gitárkörökig bármire képes. Mert ezek mellett meglepő módon olyan poplemezeken is hallhatjuk játékát, mint Tanita Tikaram, Tricky vagy Elton John albumai. Mert John Zorn és John Laurie is őt hívja, ha meg akarnak őrülni kicsit a zenében. Mert Elvis Costello is rendszeresen dolgozik vele. Koncertezett Chuck Berryvel, Wilson Pickettel – és Robert Planttel is dolgozott. Marianne Faithfull, Beth Orton, Neko Case? Mind hívta zenélni! Vagy finomabb köröket hívjunk lassú táncba? Diana Krall, Cassandra Wilson, Madeleine Peyroux? Ők is kértek tehetségéből. Na és az elmúlt évek egyik legjobb albumán, a mexikói Natalia Lafourcade De Todas Las Flores című 2022-es csodalemezén gitározott-e? Igen! És akkor ezerszínű szólómunkásságáról, zenekarairól még szót sem ejtettünk. Tényleg felesleges folytatni. Amióta Tom Waits 1985-ös csúcslemezén, a Rain Dogs LP-n először megszólalt torzított gitárja (és azóta persze Waits-nek is állandó gitárosa), azóta a hangszer egyik igazi kiválóságaként ismeri a világ. Magyarországon is lépett fel már néhányszor, de ő aztán tényleg az a kategória, akivel nem lehet betelni. Aki pedig még nem látta és hallotta…

Helyszín

Magyar Zene Háza

Kiállítás – Koncert – Beavatás

A Magyar Zene Háza nem egy hagyományos múzeum vagy koncertterem. Három vállalt feladatán keresztül - múzeum, oktatás és előadóművészet – a látogatók aktív bevonásával hozza közelebb a zenét az érdeklődők számára. Gyermekközpontú szemléletével, zenepedagógiai programkínálatával izgalmas zenei birodalmat teremt.

Az összetett zenei kínálatot a Sou Fujimoto japán sztárépítész által tervezett épület három szintje is támogatja. A föld alatti térben egy állandó és egy időszaki kiállító tér átfogó zenetörténeti sétáknak ad helyet. A park szintjén kialakított Koncert- és Előadóterem élőzenei programok, koncertek és workshopok szervezésére ad lehetőséget, míg a tó melletti szabadtéri kerthelyiségben baráti beszélgetések mellett élvezhetjük a szabadtéri színpad koncertjeit, előadásait. Az épület emeleti szintje az elmélyüléshez, a tanuláshoz kínál zenepedagógiai termeket.

Kapcsolódó események