Sorry for the missing translation! The uploader didn't provide an English description.

Olvass, hallgass, nézz: ezeket ajánlja Seres Samu

  • Culture
  • Movie Screening
  • Literature
1/20/25

Biztosan találkoztatok már Seres Samu nevével, aki arról ismert, hogy közérthetően és érdekfeszítően beszél politikáról és társadalmi kérdésekről, emellett pedig sokszor tűnik fel panelbeszélgetéseken a Refresher oldalán vagy épp a Probléma podcastban. Most azonban új szerepben találkozhattok vele: a Trafóban készülő Figyelem megzavarására alkalmas című előadásban lép színre - ennek apropóján kérdeztük őt a darabról és saját kulturális ajánlásairól.

Könyvek, színdarabok, podcastek és filmek – Samu hozott nektek mindenféle felfedeznivalót. Tartsatok velünk, és inspirálódjatok! 📚

Puszták népe

Hol: Magyar Képzőművészeti Egyetem

Mikor: Február 22.

Mi: Illyés Gyula (vagy Móricz Zsigmond) szociográfiájának átirata fantasztikusan sült el. 1,5 óra folyamatos figyelem. Regős Simon csodálatos rendezése a vidéki léthez kapcsolt sztereotípiákat sorakoztatja fel, miközben zenés betétekkel próbálja ötvözni az öröm és a mély kilátástalanság dimenzióit. Ionescu Raul barátom is játszik a darabban, az pedig nem kérdés számomra, hogy ő lesz generációnk egyik legnagyobb színésze. Mark my words.

Figyelem megzavarására alkalmas

Hol: Trafó

Mikor: Február 9-10.

Mi: A Figyelem megzavarására alkalmas egy olyan darab, ami nem köntörfalaz: a valóságot annak teljes jelentéstartalmával tárja a nézők elé. Én például arról mesélek majd benne, hogy hogyan épül fel egy TikTok-videó, és mik azok a rendezőelvek, melyek alapján nap mint nap dolgozom, hogy elnyerjem a figyelmeteket. A figyelemgazdaság korunk egyik mozgatórugója, érdemes vele foglalkozni.

Brutalista

Hol: Bem mozi

Mikor: Január 26.

Mi: Üdítő volt számomra, hogy van végre egy Holokauszt tematikájú, vagy abból kiinduló film, ami nem a második világháború alatt játszódik. Adrien Brody Tóth László építészt alakítja, aki a háború után Amerikába emigrál. Kezdjük ott, hogy ilyen neves színész szájából magyar beszédet hallani hatalmas büszkeség (még akkor is, ha a történet maga nem indokolná a hatalmas örömködést). Nyomasztó a film, de rámutat arra, hogy Amerikában sem volt fenékig tejfel az élet a zsidó emberek számára. Történet az elitizmusról, a tudatlanságról, a kisebbségi komplexusról és az amerikai álomról. 3,5 óra a film, ezzel érdemes kalkulálni.

Ács Dániel - Nem Tudhatom

Mi: Úgy tűnik, tényleg lehet valaki egyszerre jó újságíró, dokumentumfilmes és író is. Ács Dani Dienes András irodalomtörténész munkái alapján hozza közelebb Radnóti életét az olvasóhoz. Sohasem olvastam még ilyen lendülettel valamit, aminek tudtam, hogy mi lesz a vége. Az interjúrészletek és személyes történetek nagyon jó arányban szerepelnek, dinamikusan követve egymást. Azt gondolom, hogy közelebb kerültem a korszakhoz. A könyv legizgalmasabb része számomra az volt, ahogyan Radnóti baráti köre Gyarmati Fannival karöltve beemelte Radnótit a magyar költők panteonjába. Nem lehet letenni.

Szabó Magda - Az őz, Az Ajtó, Abigél

Mi: Gyermekkorom egyik varázslatos könyve, a Tündér Lala óta most vettem először a kezembe Szabó Magda könyveit, de az első után egyből jött két másik. Letaglózó számomra az a karakterépítés, amivel az írónő könyveiben találkozom. Őszinte és érzelmes szereplők történetein keresztül láthatjuk önmagunkat, a magyarságunkat és a minket körülvevő világot. A szókincse pedig páratlan!

HetiVálasz

Mi: A HetiVálasz a kedvenc politikai témájú podcastem, melyben Magyari Péter, Ablonczy Bálint és Vörös Szabolcs beszélik át a minket körülvevő világ ügyes-bajos dolgait. Ijesztő az a tudásmennyiség, ami a stúdióban összpontosul, árad az értelem, a humor, és olyan témákat is feldolgoznak, amiket a fősodor kivet magából.

Többre vágysz? További lifestyle-programokért KATT IDE!