Túlélési stratégiák II. Szép új világ? Kazsimér Soma és K. Takács Márton: Rémlényműhely
Workshop Kazsimér Soma és K. Takács Márton multimediális művészeti projektje, a Bevezetés a kriptozoológiába kapcsán.
KRIPTOZOOLÓGIA: az akadémiai(?) tudományok(?) által el nem ismert, (még!) nem bizonyított állatok/lények kutatásával foglalkozó tudományág(!).

Program
A Túlélési stratégiák idei, második kiadásában a résztvevők a mostani világunkon túlmutató “gondolatkísérletekben” és közös alkotásban vehetnek részt kortárs képzőművészekkel. A szeminárium-sorozatra február és április között havi rendszerességgel kerül sor: péntek este egy előadás vezeti be a résztvevőket a művészek munkásságába, szombaton pedig egész napos workshophoz lehet csatlakozni.
A program alcíme Aldous Huxley 1932-ben megjelent Szép új világ című disztópikus regényére utal. Sok minden megvalósult a híres műben leírtakból: például vehetjük úgy, hogy az emberek valóban Alfa, Béta, Gamma stb. kasztokba tartozó, futószalagon gyártott teremtmények, a Világállamban pedig sikeresen kondicionálják a tömegeket a fennálló rend elfogadására. A könyvben megjövendölt érzelemmentesség ugyanakkor (még) nem következett be, egyelőre nem mentesít minket az élet nehézségeinek megélésétől. A konfliktusok sem tűntek el, sőt, egyre tehetetlenebbnek érezzük magunkat az olyan egymást érő válságokkal szemben, mint a háborúk vagy a klímaválság.
Mivel jelenünkben szinte minden információnk és vágyunk algoritmusok által szabályozott, elvesztettük szabad akaratunkat, ezzel pedig cselekvőképességünket. A fiatal generáció tagjait virtuális világok vonják ki a valóságból, ahol valódi lényüktől távoli, jó vagy rossz, romboló vagy világmentő (szuper)hős szerepeket is felvehetnek. Az emberek nagy része egyre nehezebben érzékeli a valóság határait.
A reményvesztettség és blokkoltság leküzdéséhez elengedhetetlen a képzelőerő aktiválása, amelyhez a kreativitás, az intuíció “tréningelése” szükséges. Ebben lehetnek segítségünkre az idei Túlélési stratégiák workshopjainak “poszthumán” gyakorlatai. Az alkalmakon a mindenható racionalitáson túlmutató, ősi tudásokra, gyakorlati tapasztalatokra épülő együttlétekre lehet számítani, amelyek során egymástól tanulhatunk, kisérletezhetünk, megérezhetjük a közösség erejét és hátborzongató nem-emberi világokba merülhetünk alá.
Koncepció: Hegyi Dóra
3. alkalom: Kazsimér Soma és K. Takács Márton: Rémlényműhely - Bevezetés a kriptozoológiába extra
Időpont: 2024. április 12., 18-19.30 nyilvános előadás, április 13., 11.00-18.00 workshop
Helyszín: Práter 63 (1083 Budapest, Práter u. 63).
Jelentkezés a workshopra 2024. április 11-ig ezen a linken: https://forms.gle/XL4FF192X6Zcv4Ay9
Az alkotópáros három éven át kutatta a magyar kriptofaunát a kollektív és egyéni tudattalan kietlen tájain: putnoki farkasember, mátranováki fanyűvő, kömörői hidrovámpír, Hany Istók és szirének a Szörnyű-völgyből. Nézték őket, ők meg visszanéztek, beléjük.
Üldözni valamit, ami mindig kitér? Megkísérelték. Kutatásalapú művészeti projektjük során a megszállott kriptozoológus (rémlényvadász) karakterét magukra öltve, fényképen, szövegen, szóbeszéden, médiahacken és terepbejáráson keresztül keresték a lények közelségét.
Hol a határ a valóság és a képzelet között? Miért jó, ha vannak lényeink? Mit tudnak rólunk és jelenünkről mondani a magyar folklór hiedelemlényei? Mit történik, ha bestiák szállják meg a sajtót?
A pénteki rémlénytani előadásukon körképet kaphatunk a magyarországi hiedelemlényekről, a szombati egész napos workshopon pedig művészeti módszereikkel ismerkedhetünk meg, hogy legyőzve az elidegenítő mindennapok varázstalanságát a mágikus gondolkodás nyomán járva különböző gyakorlatok és feladatok segítségével a rémgyártás rejtelmeibe is betekintést nyerhessünk.
A nap végére saját lényekkel gazdagodva talán arra is választ kapunk, hogy milyen funkciói lehetnek ma a hiedelmeknek. Várunk szeretettel minden négylábú, kétlábú, soklábú, szőrös és csupasz, agyaras, nyálkás, mocsári és szárazföldi lényt. Vagyis bárkit, aki szívesen megismerkedne az embertelen, az emberen inneni vagy túli mélységek és magasságok lakóival: a bestiákkal.
A workshopokon a részvétel regisztrációhoz kötött. A workshopok maximum létszáma 15 fő.
Práter 63 // Lehetőségek tere
A Lehetőségek tere egy kulturális – oktatási program és közösségi tér, ami fiataloknak és fiatal felnőtteknek (16-35 évesek) nyújt lehetőséget képzések és projektek formájában a kritikai gondolkodás és párbeszéd közös gyakorlására, találkozásra, élményalapú tanulásra és alkotásra.