AZ ITÁLIAI BAROKK REMEKEI #2
Korhű, szcenírozott előadás barokk gesztikával

Program
Koncertsorozatunk második előadásának középpontjában Händel 1707-ben írt Il Delirio Amoroso c. műve, az itáliai barokk egyik legszenvedélyesebb darabja áll, amely Chloris és Thyrsis szerelmi történetét meséli el.
Bár Händel kantátáiban többnyire egyetlen hangszer kíséri a szólóéneket, a ma estiben zenekar egészíti ki és erősíti fel a megénekelt érzelmeket, ahol a hegedűnek, a furulyának és a csellónak is szólószerep jut.
Az énekelt szöveg mondanivalóját az énekesek kifinomult kéz- és testmozgása, gesztusai (gesztikája) teszik hangsúlyosabbá, így ezalkalommal is egy rendkívül expresszív színpadi produkcióknak lehetünk tanúi.
A korhű, díszes öltözetek, a barokk zene és az autentikus mozgássorok összhangja felemelő élményt ígér.
---
MŰSOR:
Francesco Geminiani: d-moll concerto, Op. 3, No. 4
G.F.Händel: g-moll concerto oboára és vonósokra, HWV 287
G.F.Händel: Il Delirio amoroso, HWV99
Az Il Delirio amoroso (Szerelmi révület) c. kantáta a bukolikus költészet hagyományából merít. Chloris és Thyrsis már az ógörög költészetben feltűnt: előbbi egy nimfa az elíziumi mezőkről, utóbbi egy dalos kedvű pásztor a mitikus Árkádiából, mely a műben a béke, a harmónia és a költészet vágyva vágyott hazája. A két mitikus alak a későreneszánsz költészetben talált egymásra, pontosabban hol boldogította, hol szomorította egymást. Pamphili költeményében Chloris viszonzatlanul szereti Thyrsist: hiába száll le utána az alvilágba, szerelmét nem nyeri el. Nemes gesztussal mégis megmenti, és magával viszi az elíziumi mezőkre.
A mű egy önreflexív gondolattal ér véget: ha Elízium nem is létezik a való világban, létezik a képzeletben, és ebben az értelmezésben a viszonzatlan szerelem gyötrelmeitől a fájdalom művészi artikulációja megszabadíthat minket.
Előadók és közreműködők:
Kalafszky Adriána - szoprán
Budapest Bach Consort
Szokos Augustin – művészeti vezető
Sigrid T'Hooft - barokk gesztika
Zeke Edit - jelmez
Makláry Mariann - paróka, smink
Az előadás a Palota Tükörtermében lesz.
Jegyek elővételben a www.tixa.hu-n kaphatók.
Festetics Palota - Tükörterem
A Nemzeti Múzeum mögött húzódó téren álló épület az ország történetében a 18. század óta fontos szerepet játszó Festetics család városi palotája volt, mely az átalakítások ellenére is megőrizte eredeti képét. Az épület építészeti, városképi, történeti szempontból is fontos számunkra: a 19. századi magyar építészet egyik legnagyobb formátumú magyar építészének, Ybl Miklósnak az alkotása, hatásos eleme a múzeum körül kialakult mágnás-negyednek, alaprajzi elrendezésében, belső dekorációjával tanúja a már eltűnt arisztokrata életformának.Az épület ékköve az intarziás parkettával, velencei tükrökkel, kristálycsillárokkal díszített Tükörterem.