A világ őrszemei - Egy este Hegedűs D. Gézával
Ady Endre verseit előadja Hegedűs D. Géza Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész
Kodály Zoltán: Duó hegedűre és gordonkára című művét játssza Kováts Péter hegedűművész és Kárász András Péter gordonkaművész.
Program
1914-ben egy olyan időszak vette kezdetét Európában, ahol az emberélet sokszor nem számított, a háború gépezete válogatás nélkül, kíméletlenül pusztított. Ezekben a vészjóslóan borús időkben keletkezett a 20. század egyik legnagyszerűbb, két vonós hangszerre íródott kamarazenei műve, az op. 7-es Duó hegedűre és gordonkára. Kodály ekkor 32 éves volt.
Az első tétel markáns, néhol igen vad motívumai váltakoznak a lírai, gyengéd témákkal, a második tételben egy siratóénekhez hasonlító népdalra épít a zeneszerző, telis-tele bizonytalansággal és fájdalommal. Ez a tétel fejezi ki legjobban a félelmet, mely a háború előszeléből táplálkozik. A harmadik tételről maga Kodály is ezt írja: „Én a népdal szellemét akartam visszaadni zenémben, ami azt jelenti, hogy szó szerint soha nem használtam fel azokat műveimben.” Ez a tétel egy úgynevezett stilizált néptáncrondó, amely önfeledt, hangvételével pozitívan tekint a jövőbe.
Az est során Hegedűs D. Géza Ady Endre ebben a vészjósló időkben keletkezett verseit adja elő.
Az összeállítás bevezetéseként elhangzik Kodály Zoltán, Bartók Béla, Móricz Zsigmond 1938. évi tiltakozása a zsidó törvények ellen, amihez 59 jeles tudós, értelmiségi és művész csatlakozott.
A MAZSIKE és az Óbudai Társaskör közös rendezvénye
Jegyár: 2500 Ft
Jegyek: https://jegymester.hu/.../a-vilag-orszemei-egy.../30001861
Óbudai Társaskör
Az Óbudai Társaskör épülete a régi Óbuda központjában, az egykori királyi, később királynői palota szomszédságában található. A klasszicista műemlék ház – melynek múltja a római korig nyúlik vissza – eredeti hangulatot idéző helyreállítása az Ybl-díjjal jutalmazott építész, Korompay Katalin tervei nyomán 1988-ban fejeződött be. Az elmúlt több mint három évtized alatt nemcsak a szűken vett városrész, hanem Budapest, sőt az ország kulturális és társasági életének is jól ismert intézményévé, ikonjává vált. Az Óbudai Társaskör ad otthont a Liszt Ferenc Kamarazenekarnak, a Budapesti Vonósoknak és a Budapest Ragtime Bandnek, ezek az együttesek állandó fellépői rendezvényeinknek. Komolyzenei estekhez gyakran társul az irodalom akár prózában, akár versben. De igaz ez fordítva is. A rangos irodalmi estek, könyv- és hangoskönyv-bemutatók, kiállítás-megnyitók gyakori és szívesen látott vendége a zene. A klasszikus műfajok mellett fontos számunkra az igényes könnyűzene is.