Borrowed Bodies - EXHIBITION by Dopea

2024-10-04T17:00:00.000Z  -  2024-10-06T17:00:00.000Z

A Borrowed Bodies a Dopea kollektíva első projektje. Egy több médiummal dolgozó, interdiszciplináris kiállítás, ami a fotó, a divat és a társadalomtudományos szemlélet egyesítésével vizsgálja a közösségi média testünkre és az ahhoz való viszonyunkra gyakorolt hatásait, olyan emberek történetein keresztül, akiket emberek százezrei figyelnek.

Oct
04
-
Oct
06

Program

2024. október 5., szombat
  • 13:00-14:30
    A test megélése - Borrowed Bodies - Dopea
  • 15:00-16:30
    Influenszerek: Termék-e a test? - Borrowed Bodies - Dopea
  • 17:00-18:30
    The Body As a Sexual Object - Borrowed Bodies - Dopea
2024. október 6., vasárnap
  • 8:30-10:30
    Művészetterápiás Workshop - Borrowed Bodies - Dopea
  • 11:00-12:30
    Mentális egészség az AI korában - Borrowed Bodies - Dopea

Borrowed Bodies - a dopea kollektíva első fotókiállítása

Megnyitó: 2024. október 4-én 19.00 órakor.

Megnyitó beszédet mond Maróy Krisztina, a GLAMOUR magazin főszerkesztője (Ringier).

Performansz: Ivanov Gábor, koreográfus.

Helyszín: FUGA, Budapesti Építészeti Központ, 1052 Budapest, Petőfi Sándor u. 5.

A kiállítás megtekinthető a megnyitó estéjén, valamint 2024. október 5-én és 6-án, szombaton és vasárnap 14.00 és 19.00 óra között. A hétvégén az eseményt kerekasztal beszélgetések és workshop kíséri, amelyeken a részvétel ingyenes (részletek a meghívó végén).

A téma érzékenysége miatt a kiállítás látogatása és az eseményeken való részvétel 18 év alatt kísérővel lehetséges. Köszönjük a megértést!

**Borrowed Bodies**

A Borrowed Bodies a Dopea kollektíva első projektje. Egy több médiummal dolgozó, interdiszciplináris kiállítás, ami a fotó, a divat és a társadalomtudományos szemlélet egyesítésével vizsgálja a közösségi média testünkre és az ahhoz való viszonyunkra gyakorolt hatásait, olyan emberek történetein keresztül, akiket emberek százezrei figyelnek.

……………………………………………………….

**Radikális vizualitás, transzparens manipuláció**

A közösségi médiának köszönhetően lassan elsőrendűvé váló vizuális kommunikációban az üzenet közvetítése különböző módszerekkel manipulált testeken keresztül történik. Modellek, színészek, művészek testén keresztül válnak számunkra vonzóvá különféle termékek és ideológiák. Ezek a közvetítővel akár össze is mosódhatnak az elménkben. Amit látunk, az nem feltétlenül valós, a résztvevőknek pedig egyre inkább a kritikus médiafogyasztásra kell törekedniük.

De mit élnek át azok, akik a testüket kölcsönzik az üzenetek közvetítéséhez? Mennyire azonosulnak azzal, amivé egyes projektek során mások szemében válnak? Hogyan őrzik meg saját magukat, és meddig formálhatóak mások szájíze szerint?

**Modellek**

Catherine Dederick “Mardoll”

Dr. Lőrinc Katalin

Kapi Levente

Katherine Taylor

Ónodi Adél

Sena Dagadu

Szlavkovszki Zsolt

Vivien Újvári

Vilmos Frigyes

……………………………………………………….

**A dopea kollektíváról**

A nőiesség általános problémáinak elnagyolt, edukatív bemutatása helyett a dopea kollektíva prizmaként egyesíti a különböző női művészek őszinte és egyedi látásmódját a divat- és jelmeztervezés, a fotográfia, a film és más vizuális kifejezési módok segítségével. A kép, amit látunk helyenként torz, esetleg túlcicomázott vagy teljesen elveszünk a részleteiben.

A kaotikus vizualitás és az erőteljes érzelmek annak a dinamikus kommunikációnak az eredményei, amelyet a különböző projektekben együtt tevékenykedő, egyfajta intellektuális kalákában alkotó, egymást támogató női művészek folytatnak.

A kiállítás során befolyt bevételt a Péterfy Sándor utcai Kórház Pszichiátriai Osztályának Alapítványa számára ajánljuk fel, hogy támogassuk azokat, akik mentális nehézségeket élnek és azokat, akik ebben a segítségükre vannak.

………………………………………………………

**Főszervezők**

Fotográfus: Szatmári Andie

Divat- és jelmeztervező: Polyák Eszter

Smink: Kristóf Barbara

Haj: Gosztony Barbara

Koncepció: Gubán Mária

A kiállítás kurátora: Dr. Virág Ágnes

Grafika, arculat: Sárosi Dániel

Zene: ZSÜJA

………………………………………………………

Kerekasztal beszélgetések

Október 5-e, szombat

15.00 – 16.30 A test megélése

https://fb.me/e/5pqHrjpyd

Beszélgetőpartnerek: Dr. Benczes Réka, Cserháti-Herold Janka, Dr. Lőrinc Katalin, Nagy Kriszta Tereskova, Dr. Széplaky Gerda

Moderátor: Dr. Virág Ágnes

Milyen testi változásokat él meg a nő az élete során? Hogyan befolyásolják mindezek a különböző kötődéseinket? Hogyan hallgathatunk a testünkre? Milyen jó gyakorlatokat alkalmazhatnánk az idősödő női test megélése kapcsán?

17.00 – 18.30 Influenszerek: Termék-e a test?

https://fb.me/e/5HoFo9Nxh

Beszélgetőpartnerek: Kapi Levi, Url Izabell

Moderátor: Szatmári Andie

Hogyan használja a testét az influenszer? Hogyan befolyásolják a test használatát a kommentek? Milyen elvárásoknak kell megfelelni? Lehet-e az online tér és az aktivitás a nemi szerepek elleni lázadás formája?

19.00 – 20.30 The Body As a Sexual Object (in English)

https://fb.me/e/5HoFo9Nxh

Talk partners: Fanni Dés, Mardoll

Moderated by Mária Gubán

Can you be sexy and feminist at the same time? If you embrace “pretty” and “sexual”, are you owning your body or just bowing down to the male gaze? Is choice feminism a real problem or is it just another thing for radical feminists to be upset about? Do girls watch porn? Should they? Where does healthy sexuality end and where does sexism start?

Október 6-a, vasárnap

10.30 – 12.30 Workshop (max. 15 fő)

https://fb.me/e/2uaNKdebB

A foglalkozást vezeti: Egervári Júlia

„Senki nem lát úgy téged, ahogy te magad, és soha nem láthatod úgy magad, ahogy mások látnak téged” - akkor mi a valóság? A foglalkozás különböző beszélgetős, mozgásos és alkotó feladatokon keresztül segít abban, hogy megéld a tested. Ha elég bátor vagy, akkor kipróbálhatod másokét is!

A kiállítás manifesztójában is elhangzik: Radikális vizualitás, transzparens manipuláció. Ez lehet a vezérelve az elkészülő alkotásoknak, amelyekhez izgalmas alapanyagokat biztosítunk és amelyek kapcsolódnak a kiállításon látható fotók és öltözékek világához. Lehetőség nyílik kísérletezni az „arcunkkal”, tét nélkül, szabadon, digitális filterek nélkül, különböző anyagokat felhasználva. Az elkészülő tárgy hordható lesz és természetesen hazavihető.

13.00 – 14.30 Mentális egészség az AI korában

https://fb.me/e/aLiooHaA6

Beszélgetőpartnerek: Sena Dagadu, Horváth Evelin Lina

Moderátor: Dr. Virág Ágnes

Valóban tökéletes testeket mutatnak a mesterséges intelligencia alapú képszerkesztők? Miben ragadható meg a szépség? Ha folyton a szépségre törekszünk, akkor hogyan maradhatunk mégis mentálisan egészségesek?

Kapcsolódó események