Csillagkapu! Halloween - 10.31.

2024-10-31T15:00:00.000Z

Az év utolsó csillagkapuján, ezen a ködös október végi napon különleges Halloweeni bulival készülünk! A belépéskor már jelmezbe öltözött csillagászok várnak, akik a színes interaktív programok között, és a korán sötétedő égbolt csillagos csodájában is elkalauzolnak minket. Az üstökösfőző kondérjából az égi vándorok kozmikus füstje bugyog kifelé, a Spektrum Zónában pedig faragott tökfejből csap fel a misztikus fekete láng!

Naprendszerünk 4 óriásbolygója nekünk sorakozik fel, hogy megfigyelhessük kavargózó, vagy éppen kisimult felhőzetüket. A távcsövekben a kampókéz alakú Hook-kapitány halmaz, és kis szerencsével a Koponya-köd is kitárulkozik!

Oct
31

Program

Csillagkapu: A mai színes forgatagban a Svábhegyi Csillagvizsgáló csillagászati programhelyszínei szabadon, saját tempóban bejárhatók. Ha biztosan nem akarsz lemaradni e zsongó csillagészlelő forgatagról, a helyszínen értékesített jegyeink mellett már jó előre, online is megválthatod belépődet.

Lássuk, mi mindennel készülünk ma délutánra és estére:

16:00-16:45 Alkonyati vénuszles

A Csillagkapu 16:00 órakor kitárul! A korán érkezők a Tetőteraszon még megleshetik a lenyugváshoz készülődő Esthajnalcsillagot! Az apró, 77%-os fázist mutató Vénusz bolygókorongja fényesen izzik, és a szivárvány színeiben tündököl a távcsőben!

17:00-21:00 Interaktív programok:

Az este során több tudományos, interaktív, szórakoztató, a csillagászathoz szorosan kötődő programmal készülünk:

Bolygószimatoló Laborban lombikjaiba zárt „űrparfümöket” megszagolva megtapasztaljuk a naprendszer bolygóinak illatait! Már messziről érezni lehet a másvilági szagokat...

Üstökösfőzés programunkon a legkiválóbb receptúra alapján állítunk össze egy ködben úszó üstököst, és egyéb látványos dolgokat művelünk a füstölgő szárazjéggel!

Spektrum Zónánkban megannyi megvilágosító optikai berendezéssel és fényhajlító eszközzel találkozhatsz. Különleges fekete láng kísérletünk pedig most narancssárga tökfejből tör felfelé!

Meteoritvizsgálat programunkon mikroszkópjainkkal megvizsgáljuk az égből hullott kövek szivárvány színben pompázó kristályait. Sőt, meteorit gyűjteményünk számos darabját is a kezünkbe vehetjük.

Plüssbolygós naprendszer programon megismerkedünk az összes bolygóval és azok legismertebb holdjaival. Sőt, a gyerekek segítségével fel is építjük a Naprendszer távolságarányos plüssmodelljét!

Téridő Trambulinon száguldó üveggolyókkal modellezzük a bolygók és a csillagok mozgását.

Helytörténeti séta: a csillagászok romantikus életével és évszázados multú kutatóintézetünk legizgalmasabb történeteivel ismerkedhetünk meg e gyalogtúrán. Vajon mi mindennek volt szemtanúja az öreg távcsőóriás?

17:15-22:00 Esti csillagvizsgálás:

A csillagvizsgálás négy helyszínen, a Budapest kupola, az Észlelőterasz, a Távcsőműhely és az Észlelőrét számos teleszkópjával zajlik majd.

17:15-17:45-ig a sötétedő őszi égbolt legszebb kettőscsillagait kerítjük távcsővégre. A Gamma Andromedae az Androméda csillagkép csodálatos, szoros kettőscsillaga: a fényes, narancssárga főkomponens mellett egy halványabb kékes kísérőcsillag tündököl. A Delta Cephei a Cepheus csillagkép gyönyörű kettőscsillaga, egyben a cefeida típusú változócsillagok névadója. Különlegessége, hogy egy másik, ugyanolyan irányba mutató kettőscsillagot is láthatunk vele egy látómezőben!

A sötét beálltával az őszi égbolton sorban megfigyeljük mind a 4 kelő óriásbolyót, és tiszta időben néhány egzotikus mélyég-objektumot is lencsevégre kerítünk!

Óriásbolygók a távcsővégen:

A Szaturnusz a bolygók királynőjeként kecses gyűrűjével kápráztat el minket. Jövőre épp éléről fog a gyűrűje látszani, így már most is egy vékony gyűrűtüneményként mutatkozik az óriásbolygó korongja körül. A bolygó mellett a barnás Titan, és a halvány, fehéres Rhea és Tethys holdakat is megfigyelhetjük!

A Neptunusz rendkívül apró, tengerkék korongja hétszázszoros nagyításon lebeg távcsövünkben. A Naprendszer széléről integet ez a távoli jeges világ.

Az Uránusz sárgás-zöldes korongja kicsivel nagyobbnak látszódik, mint a Neptunuszé. Ínyencség lesz megpillantani a Budapestről szabad szemmel nem is látható bolygót.

A Jupiter lapított korongján pompásan megfigyelhetjük az egyenlítővel párhuzamos vöröses-barnás felhősávokat. Sőt, a Nagy Vörös Folt, ez a földméretű óriásvihar is épp felénk mutat majd a távcsőben!

Őszi mélyég-csodák:

A Hook-kapitány halmaz (NGC 6633) sziporkázó csillagcsoportja egy égi kampókezet formáz a látómezőben.

A Koponya-köd (NGC 246) a Cet csillagkép apró planetáris köde. Nagytávcsöves felvételeken koponya formát mutat az elpusztult csillagtetem.

A Fiastyúk (M45) híres, szabad szemmel is látható csillaghalmaza. Távcsőben a Hét Nővér mellett kéttucatnyi kiscsibét is megmutat magából.

Csillaglegendák a koraőszi égen

Az Észlelőréten lézeres csillagképtúra keretében kalandozunk el az őszi égbolt legszebb csillagképei között. A görög csillagmondák mellett legendás magyar, és távoli egzotikus csillagmesék is megelevenednek.

Helyszín

Svábhegyi Csillagvizsgáló

"A Svábhegyi Csillagvizsgáló Budapest legnagyobb bemutató csillagvizsgálója, és interaktív csillagászati élményközpont egyben. Célunk, hogy a Világegyetem szépségeit mindenki számára közelebb hozzuk."

Kapcsolódó események