Freakin' Disco, ABOP
Egy este, két koncert: az instrumentális elektronikával hódító Freakin’ Disco és az élő elektronikával magának nemzetközi nevet szerző horvát ABOP lép fel egymás után a Zene Háza Koncerttermében. A magyar formáció szintén egyre keresettebb a nemzetközi zenei térben, 2024 nyarán többször léptek fel külföldi fesztiválokon, mint itthon. Most viszont egyszerre láthatjuk a két energikus, táncba hívó produkciót.
Program
◖ Freakin’ Disco ◗
A Freakin’ Disco koncertjeinek elemi ereje magával ragadó, vagy úgy is mondható, hogy: „kirepítenek az űrbe”. A tavaly vinylen is megjelent TOTEM című lemezük Face Yourself című dalát az ötszörös Grammy-díjas Steve Dub (The Chemical Brothers, The Prodigy) producer közreműködésével vették fel. A hozzá készült klipet Hajdu Szabolcs rendezte és már közel 40 ezer megtekintésnél jár. A klip elnyerte a Legjobb Elektronikus Zenei Klip díját a 2023-as Europe Music Video Awardson. A HEMI (9 régiós ország fesztiváljainak szövetsége a feltörekvő zenekarok támogatására) beválasztotta őket a 2024-es programjába, az IMPALA (európai független lemezkiadók szövetsége) beválasztotta őket a ’100 zenekar, akiket látni kell 2023-ban’ listájára, a nemzetközi zenei újságírókat tömörítő Europavox pedig feltette őket a ’november hónap zenekara’ shortlistjére. A dal felkerült a világhírű AKG hangtechnikai cég 75 éves évfordulóját ünneplő Spotify-playlistre is. Gyakorlatilag már teljes Európát körbekoncertezték, idén nyáron pedig tényleg rengeteg koncertet adtak külföldi fesztiválokon.
◖ ABOP (CRO) ◗
A horvát ABOP már színpadi megjelenésével figyelemre méltó, az élő elektronika esetükben tényleg olyan, mintha egy rockzenekar játszana, de közben a táncos lüktetés mégiscsak dance-formációt enged felszínre. A klasszikus korai elektronikus zsánerek (techno, acid house, electro) ihletésében született zenekar rave-bulit varázsol a színpadra, a közönséget pedig trance-be, vagy inkább transzba juttattja. A két élő dobos dobgépeket megszégyenítve hozza a groove-ot a basszusgitárossal, úgy hogy ők egy dobfelszerelésen osztoznak, egymás felé fordulva játszanak, miközben a basszusgitáros is kört alkot velük – a ritmusszekció egy térből pumpálja az alapokat. De DJ-k helyett a többi hangszínt is élő elektronikát kezelő zenészek szállítják, így a pazar fényjátékkal együtt tényleg igazi koncertzenekar a horvát instrumentális formáció. Amely hazáján túl szintén végigkoncertezte már a régiót, klipjei szintén díjnyertesek, így az este két fellépője tényleg sok mindenben rokon.
Magyar Zene Háza
Kiállítás – Koncert – Beavatás A Magyar Zene Háza nem egy hagyományos múzeum vagy koncertterem. Három vállalt feladatán keresztül - múzeum, oktatás és előadóművészet – a látogatók aktív bevonásával hozza közelebb a zenét az érdeklődők számára. Gyermekközpontú szemléletével, zenepedagógiai programkínálatával izgalmas zenei birodalmat teremt. Az összetett zenei kínálatot a Sou Fujimoto japán sztárépítész által tervezett épület három szintje is támogatja. A föld alatti térben egy állandó és egy időszaki kiállító tér átfogó zenetörténeti sétáknak ad helyet. A park szintjén kialakított Koncert- és Előadóterem élőzenei programok, koncertek és workshopok szervezésére ad lehetőséget, míg a tó melletti szabadtéri kerthelyiségben baráti beszélgetések mellett élvezhetjük a szabadtéri színpad koncertjeit, előadásait. Az épület emeleti szintje az elmélyüléshez, a tanuláshoz kínál zenepedagógiai termeket.