Zihali Anna: Urtica_Opening

2024-12-12T17:00:00.000Z  -  2025-02-08T17:00:00.000Z

ZILAHI ANNA: URTICA

2024.12.12.–2025.02.08.

Megnyitó: 2024. december 12. 18.00-20.00

“A csalán sokoldalú gyom, már gyerekkorban beköltözik az ember képzeletébe. Valami, amibe nem szabad belenyúlni, mert megszúr: az érintkezés, a kapcsolódás rögtön fájdalommal jár. Egy növény, ami az általa okozott égő fájdalomról kapta a latin nevét (urtica), miközben jótékony élettani hatásainak listája sokkal hosszabb, mint bűnlajstroma. Vértisztító hatású, maga a csípése pedig reumaellenes. A csalánba nyúlás magában hordozza a természettel való találkozás ambivalenciáját: a felvilágosodás óta magunk mögött akarjuk hagyni a természetnek való kiszolgáltatottságot, és minden olyan tapasztalatot, amely erre emlékeztet. Az ökológiai válság árnyékában azonban másfajta megközelítésre van szükség: nyitottságra, és annak belátására, hogy mindenfajta kapcsolódás velejárója a fájdalom. A másik megismerése, a másikkal való gazdagodás nem lehetséges civilizációs határaink feloldása nélkül.” (Zilahi Anna)

Dec
12
-
Feb
08

Program

Zilahi Anna önálló kiállítása a Liget Galériában a csalánt (urtica) helyezi a középpontba, amely gyom- és gyógynövényként az ember természethez való kettős viszonyát tükrözi. A homo sapiens sapiens megjelenése óta folytatja a természetes környezete leuralását, a mezőgazdaság elterjedése óta pedig annak kizsigerelését és kommodifikációját, mégis függ tőle a túléléshez. De az emberi faj hegemóniáját megszilárdító felvilágosodás eszméi – természet-kultúra és test-elme dichotómiái –, cserbenhagyni látszanak bennünket. E kettősségek felforgatására Zilahi a derridai pharmakon fogalmához fordul, amely egyszerre jelent orvosságot és mérget. A csalán ennek a kétértelműségnek a megtestesítője: érintése fájdalmas, mégis gyógyító hatású. Ez a feloldhatatlan ellentmondás értelmezhető a természettel való viszonyunkra is.

Zilahi a csalánnal mint non-humán, mesebeli entitással, matériával és hatóanyaggal ritualisztikus, már-már kollaboratív módon dolgozik, megnyitva az újfajta kapcsolódás lehetőségét. A kiállításra készült új objektek, fotók, valamint az Urtica (2022) című videómunka az ember és természet kapcsolatának dinamikáját, oszcillációit, valamint a pharmakon fogalmát vizsgálják ökofeminista szempontból.

kurátor: Molnár Veronika

kurátor asszisztens: Keszegh Ágnes

grafika: Gonda Soma

Köszönet a galéria csapatának: Barabási Lenke, Szabó Fruzsina

A kiállítás február 8-ig megtekinthető.

Nyitvatartás: szerda-csütörtök-péntek 16.00-19.00.

Kapcsolódó események