Saint Abdullah & Eomac, Rojin Sharafi, TELE?PORT x ABDX
Van még helye a táncnak efféle pusztítás idején? Hogyan vállalhatunk szolidaritást a dehumanizáció és dezinformáció korában? Mi teszi politikai eszközzé a művészetet? Ez aktivizmus vagy propaganda? A hang fegyver volna, vagy csak egy újabb, eladásra szánt termék? Biztonságos ez a zene? Mi maradt az egykor veszélyes, ellenkulturális erőből, amely mára szórakoztatóipari látványossággá aljasodott?
Csak hallgass. A bécsi Struma+Iodine és az EXILES kiadó radikális zenei műsorán fellép…
Program
SAINT ABDULLAH & EOMAC:
A két fivér, Mohammad és Mehdi Mehrabani-Yeganeh iráni családjuktól külön, nyugaton nőttek fel. Saint Abdullah projektjükben ipari dub és a síita iszlámból származó hangminták fonódnak össze, egy túlhevített, nyugtalan, de karakán elegyben találkozik a szent és profán hang.
Eomac, vagyis Ian McDonnell ír producer és DJ, a Lakker duó fele, munkái a Trilogy Tapes, Bedouin Records, Stroboscopic Artefacts és Phantom Limb katalógusokat gazdagítják, valamint ő az Eotrax kiadó vezetője is.
Eomac-kal együtt egy sajátos művészi párbeszédet folytatnak az egyre bővülő szónikus örökségük és zenei szókincsük mentén. A field recording minták gyakran személyes jellegűek, nem puszta díszítőelemek, néha a hirtelen felrovalló vokális mintákban, vagy épp a súlyos ütemek epileptikus rohamaiban tűnnek fel váratlanul és karambolszerűen.
Hangzásukban megkérdőjelezik a diaszpórikus narratívákkal kapcsolatos kulturális percepciókat és elvárásokat. Közös zenéjük többek közt a Planet Mu, Drowned By Locals és a Nicolas Jaar Other People kiadójának gondozásában jelennek meg.
ROJIN SHARAFI:
Rojin Sharafi bécsi székhelyű, Teheránban született hangművész, előadó elektroakusztikus zeneszerző. Teljesen egyedi zenei textúrákat hoz létre analóg, akusztikus és preparált hangszerek, valamint saját fejlesztésű digitális eszközök segítségével. Jelenleg mesterdiplomáját szerzi zeneszerzés és hangmérnöki szakon a Bécsi Zeneművészeti Egyetemen.
Debütáló albuma, az Urns Waiting to be Fed (Zabte Sote), amelyet „2019 egyik legizgalmasabb és legeredetibb zenei alkotásaként” méltattak. Második albuma, a Zangaar, 2020-ban jelent meg. Sharafi számtalan együttműködésben és közös produkcióban vett részt a film és tánc területén. Munkái fesztiválokon és kiállításokon jelentek meg világszerte, Sheffieldtől Rigán és Budapesttől egészen New Yorkig és Washingtonig. A SHAPE 2020 művésze, valamint a 2018-as Osztrák Női Zeneszerzők Díjának kitüntetettje.
TELEϟPORT x ABDX:
Márton Péter, vagyis TELEϟPORT hírhedt a DIY moduláris hangképeiről és dübörgő technó-improvizációiról. A Davoria sound system társalapítója, workshopokat tart a Pécsi Tudományegyetem Elektronikus Zenei és Média Művészeti Tanszékén, Prell néven elektroakusztikus drone művész, örökké egy befejezetlen darabot ír gépzongorára. Ezúttal a mexikói vizuálsámánnal, Rodrigo Guzmannal együtt gerjesztenek egy AI-támogatott hardtechno örvényt.
Trafó Kortárs Művészetek Háza
A budapesti Trafó Kortárs Művészetek Háza Magyarországon egyedülálló, a nemzetközi kortárs színtérbe beágyazott befogadó hely, ahol a különböző műfajok – színház, tánc, újcirkusz, zene és vizuális művészetek – egyedi és autentikus módon jelennek meg.