Időszaki kiállítás: Eredet (február 8. - április 20.)

2025-02-07T23:00:00.000Z  -  2025-04-19T22:00:00.000Z

Szeretettel várunk minden érdeklődőt legújabb időszaki kiállításunkra, a MODEM-ben, 2025. február 8. és 2025. április 20. között!

Feb
07
-
Apr
19

Program

A kiállításról:

A MODEM harmadik emeleti kiállítóterében rendezett Eredet című kiállítás a 21. századi ember nézőpontjából, kortárs magyar művészek segítségével értelmezi a Bibliából Mózes öt könyvét, azaz az emberiség őstörténetét, mely a zsidóság és kereszténység által meghatározott kultúrák értékrendjének alapja. A művek hol egy-egy nagyobb témát, hol adott történetek egy lényeges mozzanatát emelik ki azért, hogy a mai néző figyelmét ne csak az Ószövetség ismert jeleneteire, hanem azok egyedi, számunkra aktuális jelentéseire és lehetséges értelmezéseire is felhívják. A kiállítás előzménye a négy éve a MODEM-ben bemutatott Evangélium 21 kollekció volt, ami az Újszövetség négy evangéliumának tizenkét kiemelt jelentőségű üzenetét dolgozta fel tizenkét művész különböző médiumban készült alkotásaival.

A kiállított művek egy magángyűjtemény részei. Kovács Levente elkötelezett művészetpártolóként döntött úgy, hogy olyan művek létrejöttét támogatja, amelyek segíthetik a mai nézőt, hogy a bibliai történetek szöveges üzenetének értelmezésével foglalkozó alkotások megismerésével a jelenkor problémáit is más szemszögből vizsgálja. A kiállítás érdekességét épp az adja, hogy a kiállítás látogató olyan értelmezéseket láthat, amelyek a mózesi könyvek tovább gondolására, illetve újra olvasására sarkallnak.

A különböző médiumban készült alkotások megvalósításához Kovács Levente és a projekttel foglalkozó kurátor, Petrányi Zsolt olyan művészeket kért fel, akik munkásságában a téma már megjelent, vagy érdeklődésükhöz közel állt. Hasonlóan az Evangélium 21-hez, itt is a teljes kollekciót tizenkét művész művei alkotják, akik a legkülönbözőbb megközelítésekkel álltak a feladathoz. Az Ószövetség jelenetei között a művészet történetében a legtöbbet ábrázoltak, mint Ádám és Éva története, Noé Bárkája, Jákob lajtorjája, a tíz csapás, a tízparancsolat mellett több olyan aspektus is az alkotók figyelmébe került, amelyek nem szokványosak,

A kiállító művészek több generációt képviselnek. Mindegyiküket a legjobb hazai intézményekben, illetve külföldön rendezett kiállításokról is ismerheti a közönség. Munkásságuk szerteágazó, különböző médiumokat és témákat érintenek. Az „Eredet” projektbe történő meghívásukat követően hosszú előkészítő munka vette kezdetét. Az egyéni kutatásokat, művázlatokat időről időre prezentálták, Zsengellér József teológus professzorral egyeztették. A végeredmény így egy összehangolt műegyüttes lett, amelyben az alkotások sokféleségét a témák sokoldalú, festészeti, installációs, grafikai, fotóhasználatú, vagy animációs megközelítései adják, és egyedi üzenetük mellett azt a kérdést feszegetik, hogy hogyan aktualizálhatók ma, a 21. században az archaikus szövegek, a vallási ábrázolások tradíciói, és miképpen szólítható meg a mai ember a világ eredetéről, az első emberpárról, a bűnről, az áldozathozatalról, a reményről, az erkölcsről szóló sokoldalú történetekkel a jelenkor művészetének kifejezőeszközeivel.

A mostani, MODEM-beli bemutatója az előzetes római prezentáció után az Eredet gyűjtemény első hazai kiállítása, amelyen a tematikus kollekció minden darabját láthatják a nézők. A harmadik emeleti kiállító terem adottságai lehetővé teszik a művek bibliai sorrendben való bemutatását, így a tárlat látogatói a világ teremtésétől az Ígéret földjére való érkezésig ismerhetik meg a művészek által bemutatott tizenkét kiemelt témát.

--------------------------

A kiállítás ötletgazdája, a gyűjtemény létrehozója: Kovács Levente

Kurátor: Petrányi Zsolt

Kiállító művészek:

Asztalos Zsolt, Chilf Mária, Czene Márta, Gerhes Gábor, Július Gyula, Magyarósi Éva, Mátrai Erik, Rácmolnár Sándor, Szabó Eszter, Uray-Szépfalvi Ágnes, Wechter Ákos, Zellei Boglárka Éva

További információ:

https://modemart.hu/kiallitas/eredet/

Helyszín

Modern és Kortárs Művészeti Központ - MODEM

„A MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ egy olyan nemzetközi kapcsolódású kulturális intézmény, amelynek két fő profilja van: a XX. század legjelentősebb hazai és nemzetközi képzőművészeti teljesítményeinek bemutatása, valamint a kortárs képzőművészet és vizuális kultúra aktuális irányzatainak, progresszív törekvéseinek, legjelentősebb hazai és nemzetközi képviselőinek reprezentatív megjelenítése.” A MODEM a mai napig azt az ambiciózus elképzelést szeretné a napi gyakorlatban megvalósítani, amit az indulásnál maga elé tűzött.

Kelet-Közép-Európa egyik legjobb infrastrukturális adottságokkal bíró, legnagyobb egybefüggő kiállítóterével rendelkező korszerű intézményeként a MODEM a következő évek során nemcsak a kortárs képzőművészeti szcéna, de az egész kulturális színtér megkerülhetetlen szereplőjévé kíván válni. A művészeti központ alkalmas arra, hogy azt is reprezentálja: a kultúra nemcsak egy-egy intézmény, de az egész város számára kiemelten fontos. Az egyik alapcélunk, hogy a MODEM ne csak egy kiállítótér legyen, hanem olyan tágabb szellemi tér, illetve fórum, ahová nemcsak a nézők, hanem a művészek is szívesen és rendszeresen visszatérnek.

A MODEM működésében elsődleges szempont a magyar művészeti életben elfoglalt és elfogadott karakterének újrarajzolása, olyan új elemek bevonása, amelyek mind a helyi közeg felé, mind a régiós, hosszabb távon pedig a szélesebb nemzetközi, kulturális tér irányában erősítik kapcsolatait, és egy sokszintű és sokirányú hálózatot rajzolnak ki, illetve működtetnek. Célunk egy olyan új narratíva kialakítása, amelyben a közgondolkodás a kortárs művészet szerepét illetően megváltozik: a mindennapok részévé tenni a képzőművészetet. Szakmai programunkban fontos cél a kortárs művészet műfaji sokszínűségének bemutatása, valamint a társművészetek különböző formában való megjelenése. A tematikus kiállítások kiválasztásában pedig nem csak a szorosan vett képzőművészeti teljesítmények kerülnek reflektorfénybe, hanem az építészet vagy akár a társadalomtudomány.

Kapcsolódó események