Túlélési stratégiák III. - Molnár Judit Lilla: SANDBOX

2025-04-11T16:00:00.000Z  -  2025-04-12T15:00:00.000Z

Az idei Túlélési stratégiák workshop sorozatunkban arra hívunk, hogy közösen gondolkodva, közösségi élményekre alapozva teremtsük meg a “kulturális kalóz gondoskodást”, amely inkluzív, elfogadó és más területeken is szolidaritásra sarkallhat. Ebben lesznek segítségünkre a workshopok témáit felvető és a közös gyakorlatokat facilitáló művészek.

Apr
11
-
Apr
12

Program

2025. április 11., péntek
  • 16:00-17:30
    A művész prezentációja
2025. április 12., szombat
  • 9:00-15:00
    Workshop előzetes jelentkezés alapján

A kortárs társadalmak egyik hiánybetegsége a gondoskodásról való lemondás.

A jóléti állam egészségügyi, oktatási, kulturális és szociális feladatait egyre kevésbé látja el, a gondoskodás az egyénre és közvetlen családra hárul. A hiányt az üzleti és civil szektor igyekszik kitölteni, de sokan megfelelő ellátás nélkül maradnak.

Amikor független, alulról szerveződő és megoldásokat hozó projekteket kezdeményeznek civilek vagy aktivisták, vállalva a törvényes keretek áthágását, „kalóz gondoskodásról” (Pirate Care) beszélhetünk. Ezt a kifejezést egy 2019-ben indult nemzetközi kutatási projekt kezdte használni, amelynek célja egy közös, független gondoskodási rendszer létrehozása volt. A projekt többek között olyan kezdeményezéseket ölel fel, amelyek a rendszerszinten tiltott abortusz, a szegregált oktatás, vagy a hajléktalanság büntetése ellen lépnek fel. E segítő gyakorlatokat gyakran nem ismeri el, sőt kriminalizálja vagy üldözi a hivatalos rendszer.

Molnár Judit Lilla workshopja a korábbi Outside-the-box kiállítássorozat tapasztalataira épít, ezúttal megnyitva az átalakítás folyamatát a résztvevők számára. A kiállítássorozat célja egy nyitott jelentésháló létrehozása volt: olyan variálható objektekkel és térelemekkel, amelyek különböző szituációkban eltérő jelentésképző mechanizmusokat aktiválnak. A workshop ezt a dinamikát viszi tovább, lehetőséget adva a résztvevőknek, hogy aktív alakítóivá váljanak a térnek és jelentésrétegeinek.

A sandbox kifejezés egyszerre utal az informatikai kísérleti tesztkörnyezetre, ahol biztonságosan próbálhatók ki új lehetőségek, és a homokozóra, mint játszótéri területre. Ehhez kapcsolódik a játszótér metaforája is, amelyet Klemen Slabina és Francisco Martinez "Playground: The Range of a Metaphor" című tanulmánya is elemez. A szerzők szerint a játszótér nem csupán a játék, hanem a társadalmi interakciók, hatalmi dinamikák és identitásformálás tere is. Itt a részvétel és kimaradás egyaránt jelentéssel bír, a közösen alakított szabályok pedig folyamatosan formálják a tér élményét.

A workshop során a résztvevők egy folyamatosan változó és átépülő struktúrában dolgoznak, amely a közös cselekvés révén alakul. A cél nem egy végleges installáció létrehozása, hanem egy olyan folyamatorientált tér megteremtése, ahol a résztvevők szabadon kísérletezhetnek a térhasználattal és az együttműködés különböző formáival. Ezáltal megvizsgálva saját egyéni és kollektív döntéseik hatásait.

Molnár Judit Lilla (1991, Eger) képzőművész, a Magyar Képzőművészeti Egyetem doktoranda jelöltje. Helyspecifikus installációit személyes élmények és élethelyzetek inspirálják, amelyek erőteljesen reflektálnak a generációját érintő problémákra és az ezekből fakadó pszichés kihívásokra. Munkáiban a játék motívuma központi szerepet tölt be, nem csupán vizuális és formai elemként, hanem az interakció, az át- és újraalakíthatóság illetve a jelentésképzés eszközeként.

Jelentkezés az ingyenes workshopra itt

Helyszín

Práter 63 // Lehetőségek tere

A Lehetőségek tere egy kulturális – oktatási program és közösségi tér, ami fiataloknak és fiatal felnőtteknek (16-35 évesek) nyújt lehetőséget képzések és projektek formájában a kritikai gondolkodás és párbeszéd közös gyakorlására, találkozásra, élményalapú tanulásra és alkotásra.

Kapcsolódó események