Fényerőmű: A kiállítás
2025-ben az INOTA projekt új mérföldkőhöz érkezik. A fesztivált megelőzően, augusztus 15–24. között a terület teljes egészében bejárhatóvá válik: megnyílik az első nagyszabású fényművészeti kiállítás, ami minden nap este 6 és 11 között lesz látogatható. Ezzel az erőmű Magyarország legnagyobb egybefüggő indusztriális kiállítóterévé alakul.
A FÉNYERŐMŰ kiállítás installációinak koncepciója az eddigi évek során már megismert gondolkodásmódot viszi tovább, de ezúttal még komplexebb és monumentálisabb formában: több mint 20 fény- és képzőművészeti alkotás érkezik, 7 különböző országból. A művek között helyspecifikus, kifejezetten az erőmű tereire tervezett óriásinstallációk is szerepelnek – a hűtőtornyokban, az ikonikus Turbinacsarnokban és a Kazántér mélyén.
A kiállítás minden korosztálynak emlékezetes élményt nyújt - kiegészülve a Túrajó vezetett sétáival, illetve augusztus 23-án egy dedikált családi nappal -, és természetesen az előremutató elektronikus zenei programmal is kibővülő INOTA Fesztivál ideje alatt is látogatható lesz augusztus 28–30. között.

Program
MŰVÉSZEK:
- Vincent Rang
- Besnyő Dániel + Kálmán Mátyás
- Sasha Kojjio
- Metzing Eszter + Zságer-Mészáros Szandra
- Konstantina Tompoulidou
- Azúr Kinga + Herczeg Tamás
- Dmitry Morozov aka ::vtol::
- Sztojánovits Andrea
- Niko Tiainen
- Robin Beekman
- Liliane Spielmann + Karcis Gábor
- SpY
- Collectif Scale
- Alberto Novello
- Vigh Violetta
- Varga Zoltán
- Bordos László Zsolt
INOTA ERŐMŰ
Az inotai hőerőmű az 50-es évek legnagyobb magyarországi ipari beruházása volt, csúcskorszakában egész Budapest közvilágítását és villamosforgalmát képes lett volna biztosítani. Három hatalmas, illusztris hűtőtornyát nem csak mindenki ismeri, aki a főváros felől autóval megy a Balatonra, de azt is érdemes tudni róluk, hogy újszerű vízhűtéses technológiájukkal akkoriban forradalmi újításnak számítottak, amivel Heller László és Forgó László mérnökök elnyerték az 1958-as Brüsszeli Világkiállítás nagydíját. Inotának köszönhető, hogy ezek a kürtő alakú hűtőtornyok hamarosan elterjedtek a világban. A kürtők persze csak részei a 225 ezer négyzetméteren elterülő létesítménynek, amely fél évszázadig termelte az áramot, és véglegesen 2001-ben állt le. INOTA mint fesztivál azonban újra élettel tölti meg a turbinacsarnokot, a kazánteret és a művelődési házat - amely az itt dolgozók szórakozását szolgálta -, amelyek látványában teljes csendben is el lehet veszni, de zenével és vizuális művekkel megtöltve az élmény még intenzívebb lesz.