Mátrai Erik: AIR
Mátrai Erik AIR című kiállításának fókuszában ezúttal az alkotó legújabb festményei állnak.

Program
A nagyméretű absztrakt vászonképekből álló sorozat darabjai leginkább a “color field” festészet homogén felületképzéseivel rokoníthatóak, de a közvetlen festészeti gesztusok, ecsetnyomok, kaparások helyett a képmezők speciális festékfújási technika révén telnek meg finoman egymásba tűnő, szinte éteri hatású színfelületekkel.A művész saját testén és légzésén alapuló eljárás során a vászon felületén apró, szinte alig látható festékfoltok kerülnek egymás mellé és fednek egymásra. Vagyis a képsíkon látható színmezők valójában nem fizikailag összekevert színekből, hanem a pointilista színelmélet értelmében tisztán, keveretlenül, parányi pontok optikai együttállásából születnek meg a kép nézőjében. Az így létrejövő festmények fiktív légköri jelenségek és transzcendentális tájak távlatait nyitják meg.
Mátrai atmoszférikus festményei és az ahhoz kapcsolódó papíralapú művei, a nagy léptékű fényművészeti térinstallációiban is központi szerepet játszó fenséges esztétikáját, ezen keresztül pedig voltaképpen a természettudományos megismerés és a szakralitás kapcsolatának kortárs lehetőségeit kutatják.
acb Galéria
Az acb Galéria 2003-ban jött létre Budapesten, az elmúlt két évtized során a magyar és kelet-európai művészeti piac meghatározó szereplőjévé fejlődött. Kezdetben olyan magyar és nemzetközi, feltörekvő és középgenerációs neokonceptuális művészeket képviselt, akik a keleti blokk 1990-es politikai változásait követően váltak aktívvá. Azóta a galéria bővítette az érdeklődési körét: jelenleg számos, az 1960-as és 1970-es évek magyar művészettörténetében jelentős neoavantgárd alkotó tartozik a galériához, valamint a már meglévő művészkör mellett a legfiatalabb generáció tagjai is a képviselve vannak. Az acb 2022 ősze óta három kiállítótérrel rendelkezik: a fő kiállítótér az acb Galériában található, az acb Attachment projectspace-ként működik, az acb Plus pedig nagyobb önálló és csoportos tárlatokat mutat be. A galéria kutatással és könyvkiadással foglalkozó részlege a 2015-ben alapított acb ResearchLab, amely korábban gyakran periférikusnak kezelt magyarországi neoavantgárd és posztavantgárd életművek és művészeti jelenségek bemutatásával és publikálásával foglalkozik. A galéria fontos szerepet játszik a globális művészeti piacon, aktívan képviseli művészeit hazai és nemzetközi szinten, illetve olyan művészeti vásárokon vesz részt, mint például az Art Basel in Basel és az Art Basel Miami Beach, a Frieze Masters London vagy az ARCO Madrid.