Suzanne Ciani

2024-09-18T18:00:00.000Z

Suzanne Ciani a Zene Házában!

Fogadjátok sok szeretettel az elektronikus zene úttörőjét: Amerika első számú szintetizátor-hősnője, az ötszörös Grammy-díjra jelölt zeneszerző és New Age legenda, a diódák dívája először Magyarországon! Az est fényét emeli még Takács Dorina és Zahár Fanni elektronika-ének-fuvola szeánsza és Szende Natalie elektroakusztikus szólókoncertje. A koncertek előtt vetítésre kerül az elektronikus zene női pionírjait bemutató Sisters with Transistors c. dokumentumfilm.

Sep
18

Program

Suzanne Ciani világhírű amerikai zeneszerző és komponista, a kortárs elektronikus zene meghatározó csillaga. 1946. június 4-én született Indianában. A fiatal Ciani zene iránti szenvedélye és kíváncsisága végül a Berkeley-i Kaliforniai Egyetemre, zeneszerzői mesterfokozatig vezette. Itt találkozott a híres zenei feltalálóval, Don Buchlával, akinek a nevéhez köthető szintetizátor jelentős hatás gyakorolt Ciani munkásságára. Az analóg moduláris hangszer innovatív használata mai napig központi szerepet játszik zenei repertoárjában.

Karrierje az 1970-es években indult, amikor New Yorkba költözött. Előadóművészként ambient, new age és neoklasszikus zene elemeit ötvözi tökéletes arányérzékkel. Számos albumot adott ki, amelyek közül jópár, mint az áttörést hozó „Seven Waves” (1982) és a „The Velocity of Love” (1986), mérföldkövei a műfajnak. Kereskedelmi munkáival is elismerést szerzett, ikonikus hangeffekteket és zenéket készítve reklámokhoz, videojátékokhoz és filmekhez. A popkultúra ismerős hangjai, mint a híres Atari hanglogó, Xenon flipper és a Coca-Cola szisszentéséi mind Ciani munkái.

Zene és technológia terén nyújtott hozzájárulásaiért számos díjat (Keyboard Magazin, Moog Innovation Award, A2IM Independent Icon Award, The Golden Ear Award, SEAMUS Award) és kitüntetést kapott, köztük öt Grammy-jelölést. Ma is keresett előadó és oktató, rendszeresen osztja meg tudását és tapasztalatait zenészek legújabb generációjával, míg improvizációs fellépései magával ragadó jellegük miatt világszinten ismertek és kedveltek. Suzanne Ciani munkássága és életműve nemcsak a zeneiparban, hanem az egész művészeti világban jelentős hatással bír, kiterjed a szélesebb audiotechnológiai és művészeti határterületekre is. Korunk kimagasló művésze.

TAKÁCS DORINA & ZAHÁR FANNI

Takács Dorina, a Дeva-ként is ismert a budapesti zeneszerző, énekes és előadó. A fiatal előadó üstökösként robbant be a hazai könnyűzenei színtérre. Számait ő írja, producereli, énekli és a lemezborítóit is ő készíti. Különleges zenéje egy ősi földre kalauzolja a hallgatót – számait atmoszférikus lágy hangok, selymesen pulzáló basszus és a magyar népdalok misztikus világából merített többszólamú mantrák jellemzik.

Zahár Fanni fuvolista, szaxofonos, producer és DJ (Zakharov), korosztályának ismert zenésze, számtalan formáció tagja és közreműködője. Rendszeresen koncertezik olyan projektekkel mint a berlini-magyar afro/jazz-t játszó Ábáse, a Rotterdami székhelyű Brintex Collective, vagy a svéd-német-magyar, csak női tagokból álló techno trió Lilith’s Rib, visszatérő vendég Дeva zenekarában is. Utazásai során olyan nevekkel dolgozott már együtt mint a SunRa Arkestra, Joe Armon Jones és Pat Thomas.

Az estre egy közös folyamatzenei szertartással, ősi mantrákkal való kísérletezéssel és ének-fuvola-elektronika improvizációkkal készülnek.

SZENDE NATALIE

Szende Natalie (vagy SZENDE) elektroakusztikus zeneszerző, színész és producer. 2023 őszén költözött haza Berlinből Budapestre, a magyar közönségnek novemberben mutatkozott be a Gólyában, később fellépett a Budapest Music Centerben is. Munkáit bemutatták már szimfonikus hangversenytermekben, színházakban, mozikban, illetve játszott már templomban és klubokban egyaránt. Zeneszerzői gyakorlatában hauntologikus fantáziákat hoz létre különböző előadói kontextusok szintetizálása révén. Natalie elektronikus zeneszerzést tanul a Zeneakadémián. Utóbbi időben színházi produkciók zenéjén dolgozott, amelyek a Trafóban és a Deutsche Theaterben kerültek bemutatásra. A Telekom Electronic Beats „Szelektor” tehetséggondozó válogatásának nyertese.

Helyszín

Magyar Zene Háza

Kiállítás – Koncert – Beavatás A Magyar Zene Háza nem egy hagyományos múzeum vagy koncertterem. Három vállalt feladatán keresztül - múzeum, oktatás és előadóművészet – a látogatók aktív bevonásával hozza közelebb a zenét az érdeklődők számára. Gyermekközpontú szemléletével, zenepedagógiai programkínálatával izgalmas zenei birodalmat teremt. Az összetett zenei kínálatot a Sou Fujimoto japán sztárépítész által tervezett épület három szintje is támogatja. A föld alatti térben egy állandó és egy időszaki kiállító tér átfogó zenetörténeti sétáknak ad helyet. A park szintjén kialakított Koncert- és Előadóterem élőzenei programok, koncertek és workshopok szervezésére ad lehetőséget, míg a tó melletti szabadtéri kerthelyiségben baráti beszélgetések mellett élvezhetjük a szabadtéri színpad koncertjeit, előadásait. Az épület emeleti szintje az elmélyüléshez, a tanuláshoz kínál zenepedagógiai termeket.

Kapcsolódó események