Tizenhét hattyúk

2024-10-17T17:30:00.000Z

MONODRÁMA

Oct
17

Program

Esterházy Péter formabontó és új formákat teremtő remekműve egy nehéz sorsú lány monológja az 1980-as évekből, klasszikus barokk nyelven elmesélve. Csokonai Lili, a szerző alteregója s egyben a történet címszereplője felidézi boldogtalan gyermek- és ifjúkorát, árvaságát, szerelembe, majd teherbe esését, abortuszát, egy nős férfivel való viszonyát, de a sok szomorúság dacára mégis valami csodálatos életigenlés, élni akarás sugárzik a személyiségéből. Főleg azok után, hogy felfedezi a saját értékeit, s ráébred a lelki és a testi szenvedélyek varázslatos természetére. Mint egy ritka, különleges könyvet, úgy nyitja ki előttünk az életét, s még a legtragikusabb élményeket is természetes, magától értetődő humorral meséli. Az emlékeit "hattyú-epizódokban" idézi fel; mindegyik epizód egy kis gyöngyszem nemiségről, hitről, szerelemről, erkölcsről és erkölcstelenségről - azaz tulajdonképpen csupa olyan dologról, ami minden ember életében megvan, legfeljebb nem merünk beszélni róla. Csokonai Lili viszont mer; nekünk is, helyettünk is.

Helyszín

Magyar Színház

A Magyar Színház Budapest egyik legrégebbi teátruma, amely 1897 óta áll a Hevesi Sándor téren. Az eredetileg a Rákosi-Beöthy család által alapított színház kezdetben operettekkel hódította meg a közönséget, majd fokozatosan komoly prózai színházzá alakult. A 20. század folyamán számos átalakításon esett át; 1966-tól, az akkori Nemzeti Színház ideiglenes otthonaként, új formát kapott.

2000-től Pesti Magyar Színház néven folytatta tevékenységét, megőrizve a Nemzeti Színház hagyományait és értékeit. A társulat vezetése többször változott, és számos neves rendező és művész formálta arculatát.

2024 februárjától a teátrum visszatért eredeti nevéhez, és ismét Magyar Színház néven, új vezetés alatt működik: igazgatója Nagy Viktor, akinek munkáját Szabó Zoltán gazdasági igazgató, Eperjes Károly művészeti vezető és Rázga Miklós produkciós igazgató segíti.

A színház két játszóhelyen várja a nézőket: a nagyszínpad 665 fős nézőterével látványos előadásokat kínál, míg a Sinkovits Imre Színpad intimebb, 96 fős tere közelebb hozza a színészek játékát a közönséghez.

A Magyar Színház a klasszikus és kortárs irodalom kiemelkedő alkotásait mutatja be, különös figyelmet fordítva a családi és ifjúsági előadásokra. Történelmi múltja és folyamatos megújulása révén a hazai színházi élet meghatározó intézménye.

Kapcsolódó események