Tárlatvezetés Révész Emesével és a kiállító művészekkel | 1285,3 km² – Sóváradi Valéria és Fabricius Anna kiállítása
Sóváradi Valéria képzőművész és Fabricius Anna fotó-videóművész „1285,3 km²” című kiállításán Dr. Révész Emese művészettörténész, az ELTE BTK Művészettörténeti Intézet docense tart tárlatvezetést a kiállító művészekkel közösen.
Program
Tárlatvezetés Révész Emesével és a kiállító művészekkel | 1285,3 km² – Sóváradi Valéria és Fabricius Anna kiállítása
Sóváradi Valéria képzőművész és Fabricius Anna fotó-videóművész „1285,3 km²” című kiállításán Dr. Révész Emese művészettörténész, az ELTE BTK Művészettörténeti Intézet docense tart tárlatvezetést a kiállító művészekkel közösen, amely során kifejtik, mit jelentett számukra a Római Magyar Akadémia ösztöndíj adta lehetőség, és az hogyan hatott vizuális gondolkozásukra. Szó lesz a két anyag létrejötte közötti 25 évből adódó különbségekről, ugyanakkor a kitakarás, fragmentáltság és nemláthatóság mint hiány általi ábrázolási módokról, valamint anya-lánya kapcsolatból adódó, művészeti egymásra hatásról is.
Sóváradi Valéria monográfiáját lehetőség lesz megvásárolni az eseményt követően.
A tárlatvezetést tartják:
Dr. Révész Emese művészettörténész, az ELTE BTK Művészettörténeti Intézet docense
Sóváradi Valéria képzőművész
Fabricius Anna fotó-videóművész
> Időpont: 2024. október 31. (csütörtök) 18:00
> Helyszín: Hegyvidék Galéria, 1126 Budapest, Királyhágó tér 10.
Részvételi díj: 500 Ft, Hegyvidék Kártyával 200 Ft.
Jegyek kaphatók a https://hegyvidekgaleria.jegy.hu/ oldalon, valamint a Hegyvidék Galériában.
Az eseményekre érkezéskor a Hegyvidék Kártya felmutatása kötelező!
//
Mennyi történet, tapasztalás és identitásformáló keresés rejlik 1285,3 km²-ben?
Sóváradi Valéria és Fabricius Anna a Római Magyar Akadémia ösztöndíja által hónapokat töltött Rómában. Ugyan a két anyag létrejötte közt eltelt 25 év, a forrás geográfiai, kulturális öröksége nem változott, a két szemlélet viszont nagyon is különböző. Róma egy megkerülhetetlen referenciapont. Sóváradi munkásságában már visszatekintve látjuk, tapasztalatai hogyan hatottak rá hosszútávon. Egy új kezdetként definiálja saját művészetében az ott megélteket, amelyek formai változatosságukkal és arányrendszerükkel mind a mai napig hatnak festészetére. Fabricius munkái leginkább a töredékesség oldalára – mint pillanatnyi kapott látványra –, illetve a nemlátható fontosságára kérdeznek rá. Érdekes, hogy a kitakarás és a nemláthatóság mindkét művészi ábrázolás szignifikáns része, de míg Fabricius képei fragmentáltságukból adódóan nem mutatnak rá pontosan a hiány helyére, addig Sóváradi alkotásain a kitakarás, az adott látvány részleges hiánya pontosan megmutatja az akkori Róma szemmel látható állapotát.
A kiállítás a TOBE Gallery-vel együttműködve valósul meg.
A tárlat ingyenesen megtekinthető 2024. október 11-től november 7-ig, keddtől péntekig 10:00–18:00, szombaton 10:00–14:00 között.
Fotó // Regős Benedek © MOM Kulturális Központ – Hegyvidék Galéria
Hegyvidék Galéria
A Hegyvidék Galéria, jelenleg a MOMkult tagintézményeként, 1998 óta működik kortárs képzőművészeti kiállítótérként. 2017 januárjában költözött a Királyhágó térre egy korszerű, modern, letisztult és világos térbe, amelynek belsőépítészeti kialakítását, valamint a Galéria arculatát a MOME diákjai között meghirdetett ötletpályázat győztesei tervezték. Kulturális színtérként helyet ad tárlatokat kísérő rendezvényeknek, tárlatvezetéseknek, beszélgetéseknek, múzeumpedagógiai foglalkozásoknak, valamint más művészeti és irodalmi programoknak, művészettörténeti előadásoknak, irodalmi esteknek, könyvbemutatóknak, műterem-látogatásoknak. A kiállítások ideje alatt, nyitvatartási időben, lehetőség van a Galéria könyvtárában található művészeti témájú könyvek helyben történő olvasására is.