KIÁLLÍTÁSMEGNYITÓ: TÁNCOLNAK A KAZLAK - ÉGERHÁZI IMRE 100

2024-12-07T15:00:00.000Z

Szeretettel várjuk az érdeklődőket a Táncolnak a kazlak - Égerházi Imre 100 centenáriumi életmű-kiállítás megnyitójára december 7-én 16 órától a MODEM-be!

Dec
07

Program

A megnyitó programja:

Az eseményen köszöntőt mond dr. Papp László, Debrecen Megyei Jogú Város polgármestere, ezt követően Vizi Kata, a MODEM ügyvezető igazgatója osztja meg gondolatait, majd Égerházi Imre munkásságát bemutatja Feledy Balázs művészeti író, végül szubjektív zenés tárlatvezetést tart Égerházi Attila, a Djabe zenekar vezetője.

A kiállításról:

A csendes szemlélődés festője 1925. szeptember 1-jén született Hajdúhadházon, a 17. században alkotó mezőbándi freskófestő, Egerházi Képíró János kései leszármazottjaként. Az 1930-as évek elején még kisgyermekként költözött szüleivel Debrecenbe, ahol később a képzőművészeti szabadiskolában tanult és mestere Menyhárt József festőművész volt.

Égerházi művészetét saját élet-, táj-, közösségi-, valamint személyes élményei formálták. Alkotásaira jellemző a természeti objektumok, házak, tájak -különösképpen az Alföld, a Hortobágy és Erdély - allegórikus ábrázolása, de a szakralitás, a múlandóság, az elmélyült szemlélődés légköre is végigvonul a műveken. Képeinek szerkesztési rendjét a népművészet, a szecesszió alakította, színkultúrájára (kék, szürke, barna, kései alkotói korszakában: vörös, okkersárga, napszínek, könnyebb textúrák) a posztimpresszionizmus hatott, művészi magatartását az alföldi festészet alakította.

A kiállítás a gazdag életmű széles spektrumának bemutatására vállalkozik: a termékeny alkotói korszakok gyümölcseit, az általa választott jellegzetes témákat és egyedi technikai megoldásokat egyaránt felvonultatja. Külön teremben kap helyet a halálközeli élményei alapján létrehozott 9 festményből álló rendkívüli képsorozat, amely megszületése óta először látható egyben. A tárlat megálmodói a kiállítótérben látható műtárgyak mellett, a halálközeli élmények nyomán született festményekből készített animációs filmet is bemutatják, valamint Égerházi Imre el is meséli archív felvételeken az átélteket.

Kiállító művész: Égerházi Imre

Kurátor: Feledy Balázs

2024. december 7-én 17 órától nyílik a DNM2024: Tanulni a természettől? – Botanika című kiállítás is a MODEM 2. emeleti kiállítóterében, melyre szintén szeretettel várunk mindenkit!

Az eseményről itt bővebben: https://modemart.hu/.../kiallitasmegnyito-tanulni-a.../

A megnyitók ingyenesek!

A látogatók részvételükkel elfogadják, hogy a programok során hang- és képfelvételek készülnek, amelyeket a MODEM felületein promóciós céllal felhasználhatunk.

Helyszín

Modern és Kortárs Művészeti Központ - MODEM

„A MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ egy olyan nemzetközi kapcsolódású kulturális intézmény, amelynek két fő profilja van: a XX. század legjelentősebb hazai és nemzetközi képzőművészeti teljesítményeinek bemutatása, valamint a kortárs képzőművészet és vizuális kultúra aktuális irányzatainak, progresszív törekvéseinek, legjelentősebb hazai és nemzetközi képviselőinek reprezentatív megjelenítése.” A MODEM a mai napig azt az ambiciózus elképzelést szeretné a napi gyakorlatban megvalósítani, amit az indulásnál maga elé tűzött. Kelet-Közép-Európa egyik legjobb infrastrukturális adottságokkal bíró, legnagyobb egybefüggő kiállítóterével rendelkező korszerű intézményeként a MODEM a következő évek során nemcsak a kortárs képzőművészeti szcéna, de az egész kulturális színtér megkerülhetetlen szereplőjévé kíván válni. A művészeti központ alkalmas arra, hogy azt is reprezentálja: a kultúra nemcsak egy-egy intézmény, de az egész város számára kiemelten fontos. Az egyik alapcélunk, hogy a MODEM ne csak egy kiállítótér legyen, hanem olyan tágabb szellemi tér, illetve fórum, ahová nemcsak a nézők, hanem a művészek is szívesen és rendszeresen visszatérnek. A MODEM működésében elsődleges szempont a magyar művészeti életben elfoglalt és elfogadott karakterének újrarajzolása, olyan új elemek bevonása, amelyek mind a helyi közeg felé, mind a régiós, hosszabb távon pedig a szélesebb nemzetközi, kulturális tér irányában erősítik kapcsolatait, és egy sokszintű és sokirányú hálózatot rajzolnak ki, illetve működtetnek. Célunk egy olyan új narratíva kialakítása, amelyben a közgondolkodás a kortárs művészet szerepét illetően megváltozik: a mindennapok részévé tenni a képzőművészetet. Szakmai programunkban fontos cél a kortárs művészet műfaji sokszínűségének bemutatása, valamint a társművészetek különböző formában való megjelenése. A tematikus kiállítások kiválasztásában pedig nem csak a szorosan vett képzőművészeti teljesítmények kerülnek reflektorfénybe, hanem az építészet vagy akár a társadalomtudomány.

Kapcsolódó események