Tárlatvezetés | Főcze Alpár: Sár és arany
Főcze Alpár erdélyi származású képzőművész tárlatvezetést tart egyéni kiállításán. A gyimesbükki születésű képzőművész személyes tapasztalataiból és megfigyeléseiből kiindulva, de mégis kollektív szemszögből emeli művészeti vizsgálódása középpontjába a falusi élet mindennapi nehézségeit. A Magyarországon először kiállító alkotó bemutatkozásként egy olyan témát választott, amely őt magát is személyesen érinti.
Program
Az elvándorlás okozta kihalófélben lévő falvak látványa nem szokatlan számunkra, mégis alig teszünk értük valamit. A jobb élet reménye és a megélhetés megszerzése olyan kényszerhelyzeteket szül a falusi emberek számára, amely a nagyvárosi lét felé vonzza azokat is, akik egyébként saját közösségükön belül képzelték el jövőjüket. A felgyorsult kapitalista gondolkodás és a pénztől való függés, azonban teljes mértékben rányomja bélyegét ezeknek a sorsoknak az alakulására. A globális szinten megfigyelhető falusi közösségek eltűnése nem csupán néhány egyén személyes tragédiája. Mindez olyan következményekkel járhat, amely veszélybe sodorja egész nemzetek mélyen gyökerező kulturális identitását és hagyományait.
Főcze Alpár január 9-én nyílt Sár és arany című egyéni kiállítása ezt az összetett problémát járja körül a gyimesi emberek mindennapjainak bemutatásán keresztül. Az olajpasztellel készült sárgás, zöldes komor hangulatú képek számtalan egyéni sorsot és élethelyzetet foglalnak magukba. Minden kép keresi a néző tekintetét, várja a megértést és a figyelmet, amelyet megérdemel.
A tárlatvezetés során lehetősége nyílik a látogatónak, hogy a sajátján kívül megismerhessen egy másfajta szemszöget is: a művészét és a gyimesi emberét. Kinyílik a perspektíva és ezáltal válik a szemlélődőből befogadó. Mindemellett arra ösztönzünk minden érdeklődőt, hogy ne habozzon hozzászólni a kiállítás témájához. Bátran osszák meg velünk egyéni tapasztalataikat, tegyenek fel kérdéseket és kezdeményezzenek hosszan tartó beszélgetéseket.
Várunk mindenkit sok szeretettel!