Időszaki kiállítás: Tanulni a természettől? – Botanika
Szeretettel várunk minden érdeklődőt – nemcsak a természetkedvelőket – legújabb időszaki kiállításunkra, a MODEM-ben, 2024. december 7. és 2025. március 23. között!
A Tanulni a természettől? – Botanika című kiállításunk azoknak szól, akik szeretnék felfedezni a természet és a kortárs művészetek találkozását, és nyitottak a természettel való együttélés újragondolására.
A MODEM kiállításának három fő központi témája az antropocén mozaikos tájak megfigyelése, a természeti szimbolika újraértelmezése és a spekulatív történetmesélés alkalmazása.
A kiállított alkotások a Debreceni Nemzetközi Művésztelep 2024 nyarán megrendezett kéthetes workshopján készültek. A résztvevő művészek, építészek, zenészek és tervezők Debrecen és környéke gazdag természeti történelméből merítettek inspirációt, elősegítve a művészeti kutatást és az együttműködést.
A kiállításról:
Debrecen évszázadok óta fontos szerepet játszik a magyar botanika történetében. A Méliusz Juhász Péter által írt Herbárium (1578) és Diószegi Sámuel, valamint Fazekas Mihály Magyar Füvészkönyve (1807) révén a város a botanikai és természettudományos kutatás központja volt. A MODEM új kiállítása ezen a gazdag örökségen alapul, és bemutatja Debrecen különleges természeti gyűjteményeit, mint a Debreceni Református Kollégium Múzeumát, a Debreceni Egyetem Botanikus Kertjét és a Hortobágyi Nemzeti Parkot.

Program
--------------------------
Kiállító művészek:
CENTRALA – Małgorzata Kuciewicz & Simone De Iacobis (PL/IT),
Daniel Godinez Nivón (MX/NL),
Illés Zsófia Szonja (HU)
Kortmann-Járay Katalin & Mendreczky Karina (HU)
Kuzma Eszter Júlia (HU), Gaja Mežnarić Osole & Krater Collective (SI)
Thea Lazăr (RO)
Szabó Bálint (HU)
Szabó Nóra (HU)
Vékony Dorottya (HU)
További információ:
https://modemart.hu/kiallitas/tanulni-a-termeszettol-botanika/
Modern és Kortárs Művészeti Központ - MODEM
„A MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ egy olyan nemzetközi kapcsolódású kulturális intézmény, amelynek két fő profilja van: a XX. század legjelentősebb hazai és nemzetközi képzőművészeti teljesítményeinek bemutatása, valamint a kortárs képzőművészet és vizuális kultúra aktuális irányzatainak, progresszív törekvéseinek, legjelentősebb hazai és nemzetközi képviselőinek reprezentatív megjelenítése.” A MODEM a mai napig azt az ambiciózus elképzelést szeretné a napi gyakorlatban megvalósítani, amit az indulásnál maga elé tűzött. Kelet-Közép-Európa egyik legjobb infrastrukturális adottságokkal bíró, legnagyobb egybefüggő kiállítóterével rendelkező korszerű intézményeként a MODEM a következő évek során nemcsak a kortárs képzőművészeti szcéna, de az egész kulturális színtér megkerülhetetlen szereplőjévé kíván válni. A művészeti központ alkalmas arra, hogy azt is reprezentálja: a kultúra nemcsak egy-egy intézmény, de az egész város számára kiemelten fontos. Az egyik alapcélunk, hogy a MODEM ne csak egy kiállítótér legyen, hanem olyan tágabb szellemi tér, illetve fórum, ahová nemcsak a nézők, hanem a művészek is szívesen és rendszeresen visszatérnek. A MODEM működésében elsődleges szempont a magyar művészeti életben elfoglalt és elfogadott karakterének újrarajzolása, olyan új elemek bevonása, amelyek mind a helyi közeg felé, mind a régiós, hosszabb távon pedig a szélesebb nemzetközi, kulturális tér irányában erősítik kapcsolatait, és egy sokszintű és sokirányú hálózatot rajzolnak ki, illetve működtetnek. Célunk egy olyan új narratíva kialakítása, amelyben a közgondolkodás a kortárs művészet szerepét illetően megváltozik: a mindennapok részévé tenni a képzőművészetet. Szakmai programunkban fontos cél a kortárs művészet műfaji sokszínűségének bemutatása, valamint a társművészetek különböző formában való megjelenése. A tematikus kiállítások kiválasztásában pedig nem csak a szorosan vett képzőművészeti teljesítmények kerülnek reflektorfénybe, hanem az építészet vagy akár a társadalomtudomány.