Baki Péter kurátori tárlatvezetése Pálfi György gyűjtővel az Americana – Válogatás Pálfi György fotógyűjteményéből című kiállításon

2025-05-08T16:00:00.000Z

A 19. század végi, szinte egyidejű létrejöttük óta Amerika és a személyautó elválaszthatatlanul összefügg. A gyors innováció korszakában született autó forradalmasította a mozgást, új szabadságot és sebességet biztosítva, míg a fényképezés dinamikus médiumként jelent meg a haladás és az átalakulás megörökítésére. Mindezek mellett Pálfi György fotógyűjteménye reprezentálja az amerikai és az európai fotográfusok szemléletét is az autók és főként a fotográfia közel száznegyven éves változásairól.

Pálfi György az 1990-es évektől foglalkozik műgyűjtéssel. Kezdetben a magyar, később pedig már a nemzetközi műtárgypiacról is bővítette gyűjteményét, mely elsősorban figurális alkotásokat tartalmaz. A Mai Manó Házban bemutatott válogatás szorosan kötődik az amerikai kultúrához – különösen a fotográfia és az autók iránti érdeklődés tükröződik benne.

Baki Péter Balogh Rudolf-díjas fotótörténész, a Magyar Fotográfiai Múzeum igazgatója, a Magyar Fotográfusok Háza – Mai Manó Ház ügyvezető igazgatója és a MATE Rippl-Rónai Művészeti Intézetének művészeti és tudományos intézetigazgató-helyettese, egyetemi docens. Szakmai tevékenysége és szerkesztői munkáival több mint hetven belföldi és több mint húsz külföldi fotókiállítás kurátora volt, és nevét több mint negyven fotográfiai témájú könyv szerzőjeként vagy társszerzőjeként jegyezzük, emellett különböző szakmai lapokba publikált.

May
08

Program

A fényképezés és az autó már a késő 19. század óta, szinte egyidejű megjelenésüktől fogva elválaszthatatlanok egymástól. A kiállítás feltárja azokat a kulturális, művészeti, társadalmi, mérnöki és formatervezési szempontokat, amelyek meghatározzák az amerikai életmódot. Jelentős művészek, mint Ed Ruscha, Robert Frank és William Eggleston, O. Winston Link vagy Dennis Hopper az objektív erejét az autós kultúra esztétikájának és szélesebb történeti aspektusainak felfedezésére használták. A kiállított művek együttesen kérdőjelezik meg a művészet és a dokumentáció közötti hagyományos határokat, miközben megörökítik az amerikaiak és autóik közötti dinamikus párbeszédet. Ez a dokumentáció elősegítette egy olyan vizuális identitás kialakulását, amely a modernitás jellegzetes vonásait tükrözi, miközben magában hordozza egy olyan technológiai újítás örökségét, amely világszerte mélyen hatott a társadalomra és a kultúrára.

A kiállítás a Budapest FotóFesztivál 2025 hivatalos programjának része.

A korlátozott férőhely miatt az eseményen való részvétel előzetes regisztrációhoz kötött. Regisztrálni a programra az [email protected] e-mail címen lehet, a tárgy rovatba kérjük beírni: Tárlatvezetés – május 8.

A résztvevők száma maximum 35 fő.

A tárlatvezetésen a regisztrált látogatók a kiállításra szóló, elővételben vagy aznap váltott kedvezményes vagy teljes árú (diák, nyugdíjas vagy felnőtt) belépőjeggyel, valamint a tárlatvezetésre szóló kiegészítőjeggyel együtt vehetnek részt.

Helyszín

Magyar Fotográfusok Háza - Mai Manó Ház

A nyolcszintes épület 1894-ben készült el, Mai Manó fotográfus megrendelésére. 1931-ben a fényképész fiától megvásárolta Rozsnyai Sándor zeneszerző és felesége Rozsnyai (született Senger) Mici, művésznevén „Miss Arizona”. Ők építették az addig üres udvarba a három szintes Arizona mulatót. Ez 1944-ig működött, amikor is a tulajdonosokat elhurcolták. A háború után az épület a legkülönfélébb célokat szolgálta, iskola, bemutatóterem volt, majd a Magyar Autóklub budapesti szervezete használta 30 éven át. A Magyar Fotográfiai Alapítvány 1996-tól kezdve tudta kivásárolni a bérleti jogokat a bent lakó bérlőktől. A félemeleti Mai Manó Galéria 1995-ben, a Magyar Fotográfusok Háza az I. és II. emeleten 1999. március 18-án nyílt meg benne. (Megnyitotta Nádas Péter író.)

Hallgasd meg

Kapcsolódó események