Az USA szelleme ─ autókon keresztül

2025-05-28T16:00:00.000Z

Csikós Zsolt autósújság-író tárlatvezetése az Americana – Válogatás Pálfi György fotógyűjteményéből című kiállításon

„A Pálfi György által évek alatt összegyűjtött, elsőre roppant vegyesnek tűnő, de közelebbi vizsgálatra már egyetlen erős gerincre felfűzhető képgyűjtemény fókuszában az USA áll ─ pontosabban mindenféle autók az amerikai tájban, városokban, jellemzően emberek nélkül. Az USA polgárai a nagy távolságok, a régóta meglevő jóléti életforma, a helyi gyalogos- és tömegközlekedés viszonylagos fejletlensége, s az azzal szembeállítható, fejlett ipar miatt mindig is különleges viszonyban voltak a gépkocsival. Mi több, az autó, mint mulandó tárgy, mint pár évente teljesen átalakuló divatszimbólum, mint sok-sok generáció vágyálma, szinte bármilyen, fotón felbukkanó tereptárgynál jobban érzékelteti a kép készítésének idejét, helyének hangulatát, s konkrétan ezeken a képeken ─ az amerikai életérzést, a társadalmi színességet. E láthatatlan, mondandókat, helyeket, időket egybefonó, láthatatlan szálakról mesélek egy órában.” (Csikós Zsolt)

May
28

Program

Csikós Zsolt harmincegy éve autósújság-író, tízéves kora óta autófotográfus, autómániás, s általában képivilág-szerető. Dolgozott újságíróként az Autó Magazinnál, fotográfusként és újságíróként a Veterán Autó és Motornál, majd a Totalcarnál tizennégy évig, utána pedig a Speedzone, majd a The Zone autós műsorokat szolgáltató YouTube-csatornáknál lett műsorvezető. De továbbra is ír, fotóz, a Kaáli Autómúzeumban évente párszor tárlatot is vezet.

A fényképezés és az autó már a késő 19. század óta, szinte egyidejű megjelenésüktől fogva elválaszthatatlanok egymástól. A gyors innováció korszakában megszületett automobil forradalmasította a közlekedést, mivel új, eddig soha nem tapasztalt szabadságot és sebességet biztosított az emberek számára. Eközben a fényképezés dinamikus médiummá vált, amely képes volt megragadni a fejlődést és a változást. Pálfi György zseniális és kifinomult gyűjteményéből merítve, ez a figyelemre méltó fotóválogatás bemutatja, hogyan élt párhuzamos életet az autó és a fotográfia a 20. század közepétől napjainkig. A kiállítás feltárja azokat a kulturális, művészeti, társadalmi, mérnöki és formatervezési szempontokat, amelyek meghatározzák az amerikai életmódot.

A kiállítás a Budapest FotóFesztivál 2025 hivatalos programjának része.

A korlátozott férőhely miatt az eseményen való részvétel előzetes regisztrációhoz kötött. Regisztrálni a programra az [email protected] e-mail címen lehet, a tárgy rovatba kérjük beírni: Tárlatvezetés – május 28.

A résztvevők száma maximum 35 fő.

A tárlatvezetésen a regisztrált látogatók a kiállításra szóló, elővételben vagy aznap váltott kedvezményes vagy teljes árú (diák, nyugdíjas vagy felnőtt) belépőjeggyel, valamint a tárlatvezetésre szóló kiegészítőjeggyel együtt vehetnek részt.

Helyszín

Magyar Fotográfusok Háza - Mai Manó Ház

A nyolcszintes épület 1894-ben készült el, Mai Manó fotográfus megrendelésére. 1931-ben a fényképész fiától megvásárolta Rozsnyai Sándor zeneszerző és felesége Rozsnyai (született Senger) Mici, művésznevén „Miss Arizona”. Ők építették az addig üres udvarba a három szintes Arizona mulatót. Ez 1944-ig működött, amikor is a tulajdonosokat elhurcolták. A háború után az épület a legkülönfélébb célokat szolgálta, iskola, bemutatóterem volt, majd a Magyar Autóklub budapesti szervezete használta 30 éven át. A Magyar Fotográfiai Alapítvány 1996-tól kezdve tudta kivásárolni a bérleti jogokat a bent lakó bérlőktől. A félemeleti Mai Manó Galéria 1995-ben, a Magyar Fotográfusok Háza az I. és II. emeleten 1999. március 18-án nyílt meg benne. (Megnyitotta Nádas Péter író.)

Hallgasd meg

Kapcsolódó események