Igor & Ivan Buharov: ma sem értem az egészet

2025-05-08T16:00:00.000Z  -  2025-06-13T16:00:00.000Z

acb plus

2025. május 8. – június 13.

Megnyitó: 2025. május 8. (csütörtök) 18:00 – 21:00

Igor és Ivan Buharov, vagyis Szilágyi Kornél és Hevesi Nándor legújabb, az acb Plus terében látható egyéni kiállításának címe, ma sem értem az egészet, Tolnai Ottó azonos című verséből kölcsönzött idézet, amely a művészpáros immáron harminc éve érlelt alkotói pozíciójának tükrében egy olyan önironikus és önkritikus attitűdöt jelöl ki. Ebben a megértés és meg nem értés közötti játéktér felvállalásának igénye jelenik meg, amely egyúttal egy anarchisztikus, antimetodikus művészeti gyakorlatot körvonalaz. Az értelmezés határainak tudatos feszegetése nemcsak alkotói módszerük mozgatórugója, hanem annak eredménye is: egy olyan folyamaté, amely folyamatosan megkérdőjelezi a hagyományos elvárásokat, és elutasítja a műfaji besorolások szűk kereteit.

May
08
-
Jun
13

Program

A Buharov fivérek harminc éve járja sajátos útját a radikális avantgárd és neoavantgárd hagyományok mentén, szoros kapcsolatot ápolva a kelet-európai dadaista, szürrealista és anarchista művészeti tendenciákkal. Munkáikat a műfaji kötöttségektől való tudatos elhatárolódás jellemzi, amely gyakran az abszurditás, a dekonstrukció és a szubverzió játékos eszközeit alkalmazza. Művészeti állásfoglalásuk egyszerre világértelmezési kísérlet és a forma, a folyamat, valamint a jelentés folyamatos újragondolása. Maga az alkotás aktusa és médiuma – legyen szó játékfilmről, kísérleti moziról, videóról, festményről, grafikáról, installációról vagy performanszról – számukra mind-mind a művészeti konvenciók és kulturális normák radikális megkérdőjelezésének közege.

Az acb Plus-ban bemutatott jubileumi kiállítás nemcsak a Buharovok művészi nyelvezetének ünneplése, hanem annak az abszurdista filozófiának is, amely eddig alkotói munkásságukat következetesen jellemezte. A tárlat válogatást kínál a páros meghatározó jelentőségű korábbi műveiből, valamint legújabb alkotásaikból, köztük lightboxokból, festményekből, grafikákból, dekonstruált bútordarabokból és videókból. A bemutatott művek így együtt a "Buharovizmus" koncepcióját rajzolják ki – egy olyan fogalmi és performatív keretet, amely állandó mozgásban van, soha nem válik statikussá, és folyamatosan megkérdőjelezi saját alapelveit is, hiszen – Kassák Lajos szellemiségében – sohasem a rögzített alaphoz, hanem mindig az alapítás performatív-nomadikus gesztusához hű.

A tervek szerint a kiállításhoz számos kísérő esemény is kapcsolódik majd. A különböző tárlatvezetések, performanszok és retrospektív vetítések révén az alkotók újraértelmezik a művészet és közönség, művész és befogadó közötti határokat. Az események nem csupán az acb Galéria falai között, hanem azon túl is megvalósulnak, ezáltal az évforduló nemcsak a Buharovizmus harminc éves mútjának nosztalgikus ünnepléséről fog szólni, hanem élő demonstrációja is lesz annak, miként kérdőjelezi meg az alkotó páros a művészeti status quo-t a jelenben is. A ma sem értem az egészet mottó szellemében az itt látható kiállítás meghívás arra, hogy a látogatók elmélyedjenek a buharovizmus abszurditásában és összetettségében – az ismeretlen, a besorolhatatlan és az alkotói káosz teremtőerejének ünneplésében, azokban az értékekben, amely a művészpáros teljes életművét meghatározza.

Enteriőr kép: Igor & Ivan Buharov Spirituális polgári engedetlenség, 2019, Fotó: Varga-Somogyi Tibor

Helyszín

acb Galéria

Az acb Galéria 2003-ban jött létre Budapesten, az elmúlt két évtized során a magyar és kelet-európai művészeti piac meghatározó szereplőjévé fejlődött. Kezdetben olyan magyar és nemzetközi, feltörekvő és középgenerációs neokonceptuális művészeket képviselt, akik a keleti blokk 1990-es politikai változásait követően váltak aktívvá. Azóta a galéria bővítette az érdeklődési körét: jelenleg számos, az 1960-as és 1970-es évek magyar művészettörténetében jelentős neoavantgárd alkotó tartozik a galériához, valamint a már meglévő művészkör mellett a legfiatalabb generáció tagjai is a képviselve vannak.

Az acb 2022 ősze óta három kiállítótérrel rendelkezik: a fő kiállítótér az acb Galériában található, az acb Attachment projectspace-ként működik, az acb Plus pedig nagyobb önálló és csoportos tárlatokat mutat be.

A galéria kutatással és könyvkiadással foglalkozó részlege a 2015-ben alapított acb ResearchLab, amely korábban gyakran periférikusnak kezelt magyarországi neoavantgárd és posztavantgárd életművek és művészeti jelenségek bemutatásával és publikálásával foglalkozik.

A galéria fontos szerepet játszik a globális művészeti piacon, aktívan képviseli művészeit hazai és nemzetközi szinten, illetve olyan művészeti vásárokon vesz részt, mint például az Art Basel in Basel és az Art Basel Miami Beach, a Frieze Masters London vagy az ARCO Madrid.

Kapcsolódó események