Halló? Halló!
Halló? Halló!
Ma már elképzelni sem tudjuk életünket telefon nélkül - miközben magát az eszközt manapság már a legritkábban használjuk a szó szoros értelemben vett telekommunikációra. Pedig a 19. század végén megjelent találmány gyökeres változást hozott a hétköznapi kommunikáció terén. Hogyan jött létre a telefon? Egyáltalán, valós igényre adott-e választ Bell készüléke? Hogyan épült ki a telefonhálózat, milyen technikai, infrastrukturális újítások kísérték? Hogyan jelent meg a nyilvános telefon a nagyvárosi köztérben? Milyen hatása volt a telekommunikációnak a társadalomra, kultúrára a 20. században? Ilyen és hasonló kérdésekre keressük a választ a BTM Kiscelli Múzeum legújabb időszaki kiállításában.

Program
A kiállításon egymással kommunikáló, hívható és felvehető régi készülékeken keresztül lehet telefonálni, a tárgyakat nemcsak, hogy meg lehet érinteni, használni is lehet. A tárlat alaphangulatát speciális filmek, zenék, hanghatások, telefoncsörgések, telefonbeszélgetések adják. A kiállítás tárgyi anyagának jelentős részét a Kiscelli Múzeum Műszaki gyűjteményének darabjai mellett magángyűjtőktől kölcsönzött antik készülékek, illetve más közgyűjteményekből (Postamúzeum, Budapest Főváros Levéltára, Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár stb.) származó tárgyak, dokumentumok, plakátok alkotják. A történeti anyagon felül a telefonálást, a telefont, mint motívumot felvonultató kortárs művészeti alkotásokat, projekteket is bemutatunk.
Kiscelli Múzeum
A Kiscelli Múzeum és a hozzá tartozó 15 hektáros parkerdő Budapest III. kerületében található, Óbuda és Remetehegy városrészek között. A Zichy család építtette 18. századi barokk stílusú templomot és trinitárius kolostort a 19. században a hadsereg kaszárnyaként használta. 1910-ben Schmidt Miksa bútorgyáras tulajdonába került, aki később kastéllyá alakíttatta át, innen ered a Schmidt-kastély elnevezés. Jelenleg a Budapesti Történeti Múzeum Újkori Várostörténeti gyűjteményének és a Fővárosi Képtárnak, azaz a képzőművészeti gyűjteménynek ad otthont.