Csillagkapu! Együttáll az Antares és a telihold, Mars a Méhkasban, és a félfázisba került Vénusz!
Hallottad? Csillagkapu nyílik a Svábhegyen!!!!
Mindig érdekelt a csillagos égbolt és az Univerzum rejtelmei? A Svábhegyi Csillagvizsgáló tavasztól új eseménysorozattal nyitja meg a végtelen csodával teli csillagos égboltot mindenki előtt! Ezeken az előre meghirdetett szombati napokon a Csillagvizsgáló összes csillagászati programhelyszíne szabadon, saját tempóban bejárható. Nincs idő és nincs létszámkorlát!
Kicsikkel már délutántól jöhettek, számos interaktív családi programmal várunk, nagyobbaknak éjszaka tárulkoznak fel a különböző izgalmas helyszínek! Ha biztosra szeretnél menni, már jó előre megválthatod belépődet (javasoljuk!) azonban mostantól ezeken a napokon tárt (csillag)kapukkal várunk mindenkit, így a helyszínen is megválthatod belépődet és azonnal belevetheted magad az észlelés örömeibe.

Program
Különleges égi jelenségek sokaságával vár ránk ez a júniusi este!
A telihold együttállásba kerül az Antares csillaggal, a Skorpió szemét kirajzoló vörös óriással. A Mars bolygó látványosan áthalad a csodaszép Méhkas csillaghalmaz közepén, a Rák csillagképben. A **Vénusz **bolygó pedig mértani pontossággal most kerül éppen fél fázisba, nyílegyenes fény-árnyék határral és nagyon finom felhőalakzatokkal korongján.
Lássuk, mi mindennel készülünk a mai délutánra és estére:
17:00-18:30 Nappali csillagászat:
A Csillagkapu 17:00 órakor kitárul! A korán érkezők Távcsőműhelynél felállított napészlelő távcsöveink segítségével még a lenyugvó Nap napfoltjaiban és naplángjaiban is gyönyörködhetnek!
A kutatóépületünk Észlelőteraszán zavartalan panoráma mellett gyönyörködhetünk a Napon látható protuberanciákban. A Budapest kupolánkban pedig a legnagyobb hidrogén-alfa távcsövünkkel vizsgálhatjuk a naplégkör legfinomabb részleteit.
18:30-21:00 a Vénusz felének megfigylése:
A dichotómiában járó bolygó, azaz a mértani pontosságú félvénusz sziluettjében és felhőzetében gyönyörködhetünk a Távcsőműhelynél és az** Észlelőteraszon** felállított távcsöveinkben, sőt a Budapest kupolában is.
17:00-21:00 Interaktív programok:
Sötétedés előtt több tudományos, interaktív szórakoztató, a csillagászathoz szorosan kötődő programmal készülünk:
A Tér-idő trambulinon a gyerekekkel közösen modellezzük a bolygók és a csillagok mozgását a száguldó üveggolyók segítségével.
Meteoritvizsgálat programunkon a mikroszkópjainkba tekintve saját szemünkkel vizsgálhatjuk meg a meteoritok szivárvány színben pompázó kristályait. Ezenfelül saját kezünkbe is vehetjük a több milliárd éves űrből érkezett objektumokat.
Spektrum Zónánkban a fény és optikai kísérletek színes világába kalauzol bennünket és olyan izgalmas dolgokat láthatunk, mint a fekete láng!
Bolygószimatoló labor lombikjaiba zárt ‘űrparfümöket’ megszagolva megtapasztaljuk a naprendszer bolygóinak illatait! Egyedülálló élmény, ezt garantáljuk! : )
20:40-23:00 Telihold és Antares csillag együttállása az Észlelőteraszon:
Esténk egyik sztárja a telihold együttállása a Skorpió csillagkép szemét alkotó** Antares csillag**gal. Az Antares (magyarul ellen-mars) egy vörös szuperóriás csillag, mely 700-szor nagyobb, mint a Napunk. A két égi óriás csodálatos látványt mutat majd távcsöveinkben: A telihold sugárkráterei mellett az Antares csillag spektrumát is megvizsgáljuk! Sőt, 20:40-kor a kelő Hold vörös korongjában is gyönyörködhetünk!
Az este beálltával vár a csillagos égbolt!
21:30-23:00 - esti csillagvizsgálás
Esténk másik sztárja, a Méhkas csillaghalmaz közepén átmasírozó Mars bolygó. A különleges együttállást a Távcsőműhelynél felállított távcsöveinkkel figyelhetjük meg!
A Távcsőműhelynél, az **Észlelőréten **és a Budapest kupolában a koranyári ég legszebb kettőscsillagait és csillaghalmazait vesszük szemügyre: Megcsodáljuk az Izar rendkívül szoros narancssárga és kék párosát, és a méltán híres Mizar-Alcor kettőscsillagot a Göncölszekérben.
Megismerkedünk többek között olyan égi nagyágyúkkal, mint a Vadászebek csillagkép M3 gömbhalmaza vagy a Herkules csillagkép M13 gömbhalmaza.
Ránk vár a Kígyótartó csillagképben a Nyári Méhkas csillaghalmaz (IC 4665), ha már a téli Méhkast (M44) a **Marssal **együtt megvizsgáltuk. És megtekintjük a Sárkány csillagkép híres planetáris ködét is, a **Macskaszem-ködöt **(NGC 6543) is!
Svábhegyi Csillagvizsgáló
"A Svábhegyi Csillagvizsgáló Budapest legnagyobb bemutató csillagvizsgálója, és interaktív csillagászati élményközpont egyben. Célunk, hogy a Világegyetem szépségeit mindenki számára közelebb hozzuk."