Csillagkapu! Isten hozott Szaturnusz!
Hallottad? Csillagkapu nyílik a Svábhegyen!!!!
Mindig érdekelt a csillagos égbolt és az Univerzum rejtelmei? A Svábhegyi Csillagvizsgáló tavasztól új eseménysorozattal nyitja meg a végtelen csodával teli csillagos égboltot mindenki előtt! Ezeken az előre meghirdetett szombati napokon a Csillagvizsgáló összes csillagászati programhelyszíne szabadon, saját tempóban bejárható. Nincs idő és nincs létszámkorlát!
Kicsikkel már délutántól jöhettek, számos interaktív családi programmal várunk, nagyobbaknak éjszaka tárulkoznak fel a különböző izgalmas helyszínek! Ha biztosra szeretnél menni, már jó előre megválthatod belépődet (javasoljuk!) azonban mostantól ezeken a napokon tárt (csillag)kapukkal várunk mindenkit, így a helyszínen is megválthatod belépődet és azonnal belevetheted magad az észlelés örömeibe.
Ma esténk sztárja az oppozícióba kerülő Szaturnusz bolygó. A Szaturnusz szembenálláskor kerül a legközelebb a Földhöz, így ilyenkor látszik a legnagyobbnak és legfényesebbnek. Sőt egy különleges meglepetés is vár most ránk! A szembenálláskor egy ritka hatás, a Seeliger-effektus is megmutatkozik a bolygó gyűrűjén, ami a szokásosnál fényesebbé, csillogóbbá teszi a gyűrűket. A bolygó így csak nekünk int gyűrűivel ezen az éjszakán!

Program
Lássuk, mi mindennel készülünk a mai délutánra és estére:
17:00-21:00 Nappali csillagászat 3 helyszínen egyszerre!
A Csillagkapu 17:00 órakor kitárul!
Észlelőteraszunkon 17:00 és 18:30 között a Napunk titkait fogjuk feltárni. Különleges Hidrogén alfa távcsöveinkben ránk várnak a napfelszín formás napfoltjai, és a naplégkör szökőkút, szúróláng vagy híd alakú protuberanciái. A Nap mellett égi kísérőnk, a Hold is felkel már a program elején, így a horizontközeli hold hullámzó korongjának krátereit is megcsodálhatjuk.
Távcsőműhelynél 18:00-ig a Nap felszínének és légkörének megfigyelése lesz terítéken, a Napfoltok és fáklyamezők tarka világa vár ránk. 19:30-tól pedig már a **Hold **krátereiben és medencéiben gyönyörködhetünk.
A Budapest kupolában távcsőóriásunkkal a Nap mögötti bújócskára készülő, távoli Marsot keressük meg. Vörös korongja különösen apró nagy távolsága miatt. 18:00-tól pedig még nappali égen az Arcturus vörös óriáscsillagát kezdjük el vizsgálni.
17:00-20:00 Interaktív programok:
Sötétedés előtt több tudományos, interaktív szórakoztató, a csillagászathoz szorosan kötődő programmal készülünk:
A Tér-idő trambulinon a gyerekekkel közösen modellezzük a bolygók és a csillagok mozgását a száguldó üveggolyók segítségével.
Meteoritvizsgálat programunkon a mikroszkópjainkba tekintve saját szemünkkel vizsgálhatjuk meg a meteoritok szivárvány színben pompázó kristályait. Ezenfelül saját kezünkbe is vehetjük a több milliárd éves űrből érkezett objektumokat.
Spektrum Zónánkban a fény és optikai kísérletek színes világába kalauzol bennünket és olyan izgalmas dolgokat láthatunk, mint a fekete láng!
Bolygószimatoló labor lombikjaiba zárt ‘űrparfümöket’ megszagolva megtapasztaljuk a naprendszer bolygóinak illatait! Egyedülálló élmény, ezt garantáljuk! : )
Az este beálltával vár a csillagos égbolt!
20:30-23:00 - esti csillagvizsgálás
Esténk főszereplője a szembenállásba került Szaturnusz bolygó. Az egyre karcsúsodó gyűrű mellett a bolygó felhősávjait is megcsodálhatjuk. A gyűrűben futó Cassini rés egy külső A gyűrűre és egy belső B gyűrűre vágja a kozmikus bakelitet. A Seeliger effektus miatt a B gyűrű most különösen csillogó, fényes lesz! Mellette kering narancsos Titan óriásholdja, sőt még a Rhea és Tethys holdakat is felfedezhetjük! A Szaturnusz a Tetőteraszról már 20:30-tól, a Budapest kupolából pedig 21:45-től látható!
A dagadó Hold is csodálatos részletekkel kápráztat el: A Szivárvány Öböl (Sinis Iridum) sötét öblét a Jura hegység meredek falai veszik körül. A déli felföldön pedig a Clavius és Longomontanus óriáskráterei várnak. A Holdat az Észlelőteraszról, és a Távcsőműhelytől is megcsodálhatjuk.
Az alkonyati égen a nyári égbolt legszebb kettőscsillagait vesszük szemügyre. Távcsöveinkben 4 komponensre bomlik fel az Epszilon Lyrae dupla kettőscsillaga, és megcsodáljuk a Hattyú fejét formázó Albireo narancssárga és kékes csillagpárját is. Az apró Delfin orrát formázó Gamma Delfini gyönyörű, esztétikus szalmasárga csillagpárként kacsint ránk a teleszkópban.
A Kígyótartó csillagképben fekszik az egyik legszebb és legfényesebb nyári nyílthalmaz, a Nyári Méhkas (IC 4665), ami kékes csillagaival vár. Megismerkedünk többek között olyan égi nagyágyúkkal, mint a Herkules csillagkép félmillió csillagot tömörítő M13 gömbhalmaza. A Lant csillagképben fekvő Gyűrűs-köd (M57) pedig holt csillagának ledobott gázburka, mely csodálatos kozmikus füstkarikaként tágul körülötte.
Svábhegyi Csillagvizsgáló
"A Svábhegyi Csillagvizsgáló Budapest legnagyobb bemutató csillagvizsgálója, és interaktív csillagászati élményközpont egyben. Célunk, hogy a Világegyetem szépségeit mindenki számára közelebb hozzuk."