
Októberzáró kultajánló
- Kult
- Kiállítás
- Színház
- Alternatív színház
- Ingyenes
- Opera
Az október végi kultajánlónkban ismét egy izgalmas és vegyes válogatást mutatunk be. Hagyományos és modernebb művészeti ágak, zenés délutáni programok, színházi darabok és még egy kis zeneelmélet is megfér egymás mellett a gyűjtésben.
Ebben a hidegben is ömlenek ránk a szívmelengető és elgondolkodtató programok, úgyhogy sapka, sál és indulás!🧣🧤
Madách 200 Gondolat Fesztivál
Október 25.-Október 29.
Az eheti programajánlónk élére egy 5 napon át tartó fesztivál került a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa szervezésében. 200 éve született Madách Imre és ennek örömére lehetőségünk lesz Az ember tragédiájának összes sorok közé rejtett kérdését és ideáját alaposan kivesézni. A szereplők felvetéseire és problémáira úgy kaphatunk válaszokat, hogy többek között ökológiai, filozófiai, társadalmi, pszichológiai és gazdasági szemmel is megvizsgáljuk a klasszikus műben felbukkanó eszméket.
Íme néhány példa, hogy milyen programokhoz is lehet csatlakozni! Október 25-én a Fricska Étteremlakásban hagyományos zsidó ételek kerülnek a tányérra. Október 26-án tradicionális arab ételeket kóstolhatunk, miközben Váczi Eszter Arabeszk koncertje szolgáltatja a muzsikát a Fricskában. Október 27-én elstartol a Madách SLAM, a szellem ünneplése a slam poetry műfaj bravúros eszköztárával, aztán Kultivátor/Naqoy/Alex Kelman/Senkwave punk és post punk koncertek várnak minket. Október 29-én lesz Somlai-Fischer Ádám és Bögöthy Ádám kísérletező jazzkoncertje, amelyben az értelem és érzelem küzdelmének motívuma egybecseng Az ember tragédiájában is ábrázolt örök kérdéssel: szív, vagy agy? Aznap délelőtt még beugorhatunk Szauder Dávid AI-művész workshopjára, ahol mi magunk álmodhatjuk újra a mű helyszíneit és szereplőit a mesterséges intelligencia segítségével.

Karácsony Flóra és Takács Orsolya kiállítása
Október végéig tekinthető meg a Turbina Kulturális Központ egyedi, de mégis otthonos hangulatú tereiben Karácsony Flóra és Takács Orsolya kiállítása. Az ingyenes tárlaton a két művész az emberek és a növények világának szövevényes összekapaszkodását mutatja be.
A La Flor Art motorja, Karácsony Flóra az újrahasznosítást zászlajára tűzve a legkülönfélébb üveg lombikokból készít pompás floráriumokat, indusztriál stílusú kicsinyített dzsungeleket. Ezek a rendszerek -legyenek akár zártak vagy nyitottak- képesek maguknak kialakítani egy mini-ökoszisztémát, és ki ne szeretne egy saját önműködő világot a szobájába?
A másik kiállító Takács Orsolya, aki az ebru művészetével fogja megismertetni a látogatókat. Ez egy tradicionális török papírdíszítési forma, amit mestere, Ertugrul Incel szárnyai alatt gyakorol különös figyelemmel a hagyományos török márványfestési irányokra.
De mi is pontosan az ebru? Egy edénybe vizet töltenek, arra színes festéket szórnak és így kerülnek a papírra érdekesebbnél érdekesebb alakzatok. Mind az eszközök, mind a forma ragaszkodik a hagyományos török gyökerekhez, így találkozhatunk marhaepével kevert festék és lószőrecset munkájával is. Az ebru egyik legmagasabb foka a virágábrázolás, a tökéletes mintához évek kellenek. Az újdonság varázsa és az egyedülálló koncepciója miatt kihagyhatatlan ez a teljesen ingyenes kiállítás!

Transient Terrain(s)
A Központ minden nap nyitvatartási időben Özgür Ilter Hurley ingyenesen megtekinthető kiállításával várja a látogatókat. A Transient Terrain(s) címet viselő tárlat egy húsbavágóan emberi kérdéskört boncolgat: Hova tartozunk? Hol állunk múlt, jelen és jövő tengelyén? Két szék közé esve érezzük magunkat, ha életünk vezető elemei szűnnek meg egy pillanat alatt, a változás egy légüres térbe taszít ahol tehetetlenül lebeg az ember egyik és másik között félúton. Az ismert világból rágjuk magunkat előre az ismeretlen felé, hátha tartogat valami eddig idegen örömöt.
Meg lehet-e találni a semmiben a kapaszkodót, lelhet-e nyugalmat az ember abban, hogy semmi sem állandó és sehova sem tartozik igazán. A fotók az időben és térben való keringés lenyomatai, béke után kutatás egy olyan világban, ahol minden pont mozgásban van, amihez magunkat viszonyítjuk.

Ki nyer ma? Játék és muzsika 70 percben
Október 24.
A magyar rádiózás és televíziózás történelmének egyik vitathatatlanul legendás alakja, Czigány György vezetésével a Marczibányi Téri Művelődési Központban nosztalgia-könnyekkel és mosolyokkal tarkított műsorra lehet számítani október 24-én. A közönség interaktív szerepet vállal a délutánon, olykor pattognak majd feléjük kérdések zenéről, színházról, kultúráról. Magyar Bálint operaénekes, színművész; Nyári Beáta színművésznő és Neumark Zoltán zongoraművész közreműködésével versekkel, dalokkal, zongoradarabokkal és operaáriákkal találkozhatnak a látogatók, igazi szakértői hozzáállással és virtussal prezentálva.
A zongora mögött természetesen maga Czigány György is megfordul majd, játékával hozzájárulva a játékos, zenés műsor sokszínűségéhez. A belépés díjtalan és érdemes gyakran rápillantani az időpontokra, ugyanis havonta egyszer-kétszer el lehet csípni ezt a lehetőséget!

Lenni vagy nem
Október 26. 20:00
O. Horváth Sára Lenni vagy nem című drámája utolsó alkalommal kerül színpadra a Jurányi Házban október 26-án. A darab fő mozgatórugója és központi kérdése a gyermekvállalás a mai Magyarországon. Olyan emberek sorsát ismerhetjük meg, akiknek egymással szinte össze sem hasonlítható életútja és eltérő életeseményei ellenére mégis egy dolog köré csoportosulnak a nehézségeik. Szembe kell nézniük a gyermekvállalás akadályaival és sokszor kilátástalannak, megoldhatatlannak tűnik a helyzetük.
Nyolc ember, akiknek egyéni küzdelme a dráma előrehaladtával némileg összefonódik, dialógusokká kerekedik. Az alakok mondanivalója emellett annyira nyersen személyes, hogy a dráma eléri nem titkolt célját miszerint a vallomásszerű történetek bármelyikében megtalálhatunk magunkból legalább egy pici darabot. A társadalmi nyomás, az elkötelezettség és “valakinek tartozás” kérdése egymás melletti szálakként futva hálózzák be a darabot és közönséget egyaránt.

A jazz vajon mi?
Október 24. 18:00
Jazz szeminárium és improvizációelmélet minden érdeklődőnek! Immáron -a nagy sikerre való tekintettel- havonta kerül megrendezésre az A jazz vajon mi? a Lumenben. A résztvevők Ajtai Péter vezetésével nyerhetnek betekintést az improvizációs jazz rejtelmeibe; a beszélgetés során kiderül a módszer mikéntje, szabályai és elméleti alapja. Mi az a jazz valójában, hogyan is kell improvizálni? Ez azt jelenti, hogy a zenész sosem készül?
Az ilyen és ehhez hasonló kérdések megválaszolására a lehető legjobb alany Ajtai Péter bőgős és zenekarvezető tanár, akinek a tananyaga is az improvizáció köré épül. Emellett gyakori vendég zenészként a Lumenben. Az elméletet gyakorlat követi, ahol megvizsgálhatjuk a frissen tanultakat az előttünk muzsikáló zenészeken, Grencsó István,Benkő Róbert, Hock Ernő és Kováts Zoltán játszik majd az egybegyűlteknek. A jazz szemináriumon a részvétel díjtalan, nincs rossz kérdés, laikusoknak is meleg szívvel ajánljuk!
