FINISSZÁZS HÉTVÉGE Világ-Város. Mesterséges fények és fénymesterségek a 19. században | Családi nap
Családi nappal búcsúztatjuk a Világ-Város. Mesterséges fények és fénymesterségek a 19. században kiállítást.
Program
A városi társadalom a mesterséges fény társadalmává vált a 19. század során. A világítás fejlődő eszközeivel az ember fokozatosan és egyre hatékonyabban vette birtokába az éjszakát. A mesterséges fény kitágította a térhasználatot, fellendítette az olvasást, segítette a közlekedést, rugalmassá tette a munkaidőkereteket, feldíszítette az épületeket, utat nyitott a szórakoztatóiparnak, mindezzel új életmód kialakulásához vezetett: átalakította az életritmust.
A világ – ahogyan a fényt a 19. század első felében nevezték – hosszú ideig mesterséges lángok formájában segítette az éjszakai életet. Tárlatvezetésünkön e lángokra fókuszálva arra a kérdésre keressük a választ: hogyan lett a század elején még álmos városokból a millennium idejére világ-város, és kik–mik szolgáltatták a lángokat?
𝐓𝐀́𝐑𝐋𝐀𝐓𝐕𝐄𝐙𝐄𝐓𝐄́𝐒:
11:00 + 15:00 Molnár Álmos kurátori tárlatvezetése
𝐖𝐎𝐑𝐊𝐒𝐇𝐎𝐏𝐎𝐊:
Serénykedő Kikapcsol-Lak: Gyertyaöntés és mesék a fényről
ALU-GO: Bádoglámpás készítés
Minibarangoló és fényjáték készítés
𝐏𝐑𝐎𝐆𝐑𝐀𝐌𝐉𝐄𝐆𝐘: 3.000 Ft, 14 év alatt ingyenes
Ezen a napon egyéb múzeumi belépőjegy-kedvezmény nem vehető igénybe.
Kiscelli Múzeum
A Kiscelli Múzeum és a hozzá tartozó 15 hektáros parkerdő Budapest III. kerületében található, Óbuda és Remetehegy városrészek között. A Zichy család építtette 18. századi barokk stílusú templomot és trinitárius kolostort a 19. században a hadsereg kaszárnyaként használta. 1910-ben Schmidt Miksa bútorgyáras tulajdonába került, aki később kastéllyá alakíttatta át, innen ered a Schmidt-kastély elnevezés. Jelenleg a Budapesti Történeti Múzeum Újkori Várostörténeti gyűjteményének és a Fővárosi Képtárnak, azaz a képzőművészeti gyűjteménynek ad otthont.