Borsos Lőrinc: Neo Inertia

2024-11-07T17:00:00.000Z  -  2024-12-06T20:00:00.000Z
Nov
07
-
Dec
06

Program

A Borsos Lőrinc művész duó legújabb, az acb Galériában bemutatásra kerülő egyéni kiállításukkal ezúttal maguk mögött hagyják az utóbbi időkben rájuk jellmező, pátoszformuláktól vezérelt, sötétebb tónusú művészeti világépítési stratégiáikat. Ehelyett, egy új fiktív művészeti irányzat, a Neo Inertia jegyében az “új tétlenség” és “tétnélküliség” költői apoteózisát hírdetik meg, miközben, paradox módon, egyfajta esztétikai túl- és széttermelés jegyében mind a korábbi kritikai művészeti gyakorlatukat, mind az azt követő spekulatív korszak kérdésfelvetéseit együttes revízió alá vetik. Az önkritika helyett ezúttal inkább az önirónia, zord patetikus gesztusnyelv helyett pedig egy jóval játékosabb, színesebb, erőfeszítésektől mentes könnyedséggel és abszurd humorral átitatott kísérletezés jellemzi legújabb műveiket. A Neo Inertia című Borsos Lőrinc kiállítás tehát egy olyan érzéki konceptualizmus jegyében fogant, amelyben a “designtalanítás”, “funkciótlanítás” (Boris Groys) programja az arte povera buheraesztétikájával és a punk spontán energiáival vegyül. Idegen célok szolgálatába állított művészet helyett: gyors krokik és öncélú brokik.

Helyszín

acb Galéria

Az acb Galéria 2003-ban jött létre Budapesten, az elmúlt két évtized során a magyar és kelet-európai művészeti piac meghatározó szereplőjévé fejlődött. Kezdetben olyan magyar és nemzetközi, feltörekvő és középgenerációs neokonceptuális művészeket képviselt, akik a keleti blokk 1990-es politikai változásait követően váltak aktívvá. Azóta a galéria bővítette az érdeklődési körét: jelenleg számos, az 1960-as és 1970-es évek magyar művészettörténetében jelentős neoavantgárd alkotó tartozik a galériához, valamint a már meglévő művészkör mellett a legfiatalabb generáció tagjai is a képviselve vannak.

Az acb 2022 ősze óta három kiállítótérrel rendelkezik: a fő kiállítótér az acb Galériában található, az acb Attachment projectspace-ként működik, az acb Plus pedig nagyobb önálló és csoportos tárlatokat mutat be.

A galéria kutatással és könyvkiadással foglalkozó részlege a 2015-ben alapított acb ResearchLab, amely korábban gyakran periférikusnak kezelt magyarországi neoavantgárd és posztavantgárd életművek és művészeti jelenségek bemutatásával és publikálásával foglalkozik.

A galéria fontos szerepet játszik a globális művészeti piacon, aktívan képviseli művészeit hazai és nemzetközi szinten, illetve olyan művészeti vásárokon vesz részt, mint például az Art Basel in Basel és az Art Basel Miami Beach, a Frieze Masters London vagy az ARCO Madrid.

Kapcsolódó események