Szombathy Bálint: Folyamatok
Szombathy Bálint az 1960-as évek végén jelentkező új jugoszláv művészeti generáció központi, nemzetközi jelentőségű alakja, aki számos műfajban és médiumban fejtette ki tevékenységét az elmúlt évtizedek során. Szombathy a pályája eleje óta arra törekedett, hogy műveivel hidat hozzon létre a történeti avantgárd és a neovantgárd között, művészetének így fontos eszközévé vált a folyamatos és radikális reflexió a politika, identitás és történelem aktuális kérdéseire, kihívásaira.

Program
Az acb Attachment-ben megrendezett különlegesen sűrű kiállítás egyszerre tekint vissza válogatott ikonikus műveken keresztül a vajdasági magyar művész életművének korai szakaszára, és ezek új pendant-jaival folyamatában vizsgálja felül saját életművét és a minket azóta is körülvevő valóságot. A kiállítás történeti tablójának további különlegessége több olyan ritkán látható Szombathy-mű is, amelyek a német újraegyesülés évében keletkeztek Berlinben. Szombathy Bálint kiállításának, ahogy életművének is központi darabjai zászlóművei, amelyek tömör kivonatai a túlazonosuláson és dekonstrukción alapuló művészi stratégiájának.
A Munkácsy Mihály-díjas Szombathy Bálint az 1969 és 1976 között létező szabadkai Bosch+Bosch csoport alapító tagja, valamint a mára már legendássá vált újvidéki Új Symposion folyóirat grafikai és művészeti szerkesztője volt az 1970-es évek elején és az 1980-as évek második felében, a későbbiek során Magyarországra költözése után pedig a Magyar Műhely Galéria és Folyóirat vezetője.
acb Galéria
Az acb Galéria 2003-ban jött létre Budapesten, az elmúlt két évtized során a magyar és kelet-európai művészeti piac meghatározó szereplőjévé fejlődött. Kezdetben olyan magyar és nemzetközi, feltörekvő és középgenerációs neokonceptuális művészeket képviselt, akik a keleti blokk 1990-es politikai változásait követően váltak aktívvá. Azóta a galéria bővítette az érdeklődési körét: jelenleg számos, az 1960-as és 1970-es évek magyar művészettörténetében jelentős neoavantgárd alkotó tartozik a galériához, valamint a már meglévő művészkör mellett a legfiatalabb generáció tagjai is a képviselve vannak. Az acb 2022 ősze óta három kiállítótérrel rendelkezik: a fő kiállítótér az acb Galériában található, az acb Attachment projectspace-ként működik, az acb Plus pedig nagyobb önálló és csoportos tárlatokat mutat be. A galéria kutatással és könyvkiadással foglalkozó részlege a 2015-ben alapított acb ResearchLab, amely korábban gyakran periférikusnak kezelt magyarországi neoavantgárd és posztavantgárd életművek és művészeti jelenségek bemutatásával és publikálásával foglalkozik. A galéria fontos szerepet játszik a globális művészeti piacon, aktívan képviseli művészeit hazai és nemzetközi szinten, illetve olyan művészeti vásárokon vesz részt, mint például az Art Basel in Basel és az Art Basel Miami Beach, a Frieze Masters London vagy az ARCO Madrid.