Ingyenes belépés a fotográfia világnapja alkalmából a Mai Manó Házba

2024-08-19T10:00:00.000Z

„A diadalmaskodó új szemlélet - a megérett technikai lehetőségek birtokában - hívta életre 1839-ben a fényképi rögzítést, mint az akkori legalkalmasabb eszközt a valóság objektív képi tükrözésére. A fiatal technika, a természettudomány a realisztikus művészetszemlélettel egyetemben megteremtette a tárgyi világ mechanikusan egzakt ábrázolásának lehetőségét.” (Tőry Klára)

Augusztus 19-én ünneplik világszerte a fotográfia születését, 185 évvel ezelőtt ezen a napon ismertették és tették elérhetővé az egyik első fotográfiai eljárást, a dagerrotípia készítésének módját, hogy bárki szabadon foglalkozhasson a fényképezéssel.

Az évforduló alkalmából a Magyar Fotográfusok Háza – Mai Manó Ház ingyenesen látogathatóvá teszi a Martin Wanda & Martin Gábor: Az Örök Fiatalság Balladája és a Látogatóban Picassónál. Juan Gyenes című kiállításainak zárónapját.

Aug
19

Program

PROGRAMOK

14.00 – 15.00

Bakody Máté dagerrotípia bemutatója a fotográfia világnapja alkalmából

‍*„A tanulás, tapasztalat gyűjtés és talán a fejlődés egy soha véget nem érő folyamat a dagerrotípia készítés terén, de az újabb és újabb képekben gyönyörködve, már látom, hogy megéri.”* (Bakody Máté)

A dagerrotípia a világ egyik legelső fotóeljárása. Az ezüstözött rézlemez polírozását követően, megfelelő érzékenyítés után lehet rá fényképezni. A hordozó anyagából következik, hogy minden kép egyedi és megismételhetetlen, a tükör utolsó emléke… A bemutató különlegessége, hogy a világban elszórtan élő maroknyi dagerrotípia fényképészből az egyik magyar: Bakody Máté másfél évnyi kutatómunka után, 2012. március 15-én készítette el első dagerrotípiáját. A hagyományos higanyos eljárással is megismerkedett, de az úgynevezett Becquerel eljárás, ami igazán megfogta, majd ezt a technikát tökéletesre finomította és továbbfejlesztette. Ezzel az eljárással jelenleg ő az egyetlen, aki fekete-fehér Becquerel dagerrotípián a túlexponált részeket kékként jeleníti meg, csak úgy, mint ahogy a higanyoson is látszana.

16.00 - 17.00

Házvezetés Romoda Klárával

Ismerd meg a Mai Manó Ház történetét, fedezd fel Budapest leghíresebb fényképész műteremházát! A vezetés során bepillantást nyerhetsz a Napfényműterembe és a Pécsi József Fotográfiai Szakkönyvtárba is. Az épület múltjába, jelenébe, valamint névadójának életébe Romoda Klára, a Mai Manó Ház egykori munkatársa ad betekintést.

Résztvevők száma: maximum 40 fő.

18.00 - 19.00

Legát Tibor tárlatvezetése a Martin Wanda & Martin Gábor: Az Örök Fiatalság Balladája című kiállításon

„Összevethető-e Békéscsaba és London? Ráadásul úgy, hogy előbbinél 1977-et mutat a naptár, az utóbbinál meg negyvennel többet. Reggelig próbálhatnánk kapaszkodókat keresni, biztos találnánk is néhány erőltetett párhuzamot, de nem jutnánk sokra. Ám, ha azt mondjuk, „forever young” – Bob Dylan nyomán -, olyan közel kerül egymáshoz a két város, hogy álmunkban sem hittük volna. Csak eszünkbe ne jusson énekelni. Dylan meg az Alphaville a maga-maga módján ugyanis megpróbál rálátni valamiféle titokra. Azt próbálják megmagyarázni, amit nem lehet. Viszont, ha megfelelő módon merevedik ki a pillanat, és láthatóvá válik, akkor nincs szükség magyarázatra. Ha vannak hiteles képeink, egyből tudni véljük az örök fiatalság titkát. Martin Gábor és Martin Wanda ilyen hiteles képeket készített, s ennek nyomán ugyanaz lesz Békéscsaba és London, 1977 és 2017. Csak az ember öregszik, a fiatalság örök.” (Legát Tibor)

Mai Manó Könyvesboltban 50%-os kedvezménnyel kínáljuk a megjelölt kiadványokat, illetve a Mai Manó Ház egyes kiadványainak 200 forintos könyvakciója mellett a készlet erejéig már 100 forintért is meg lehet vásárolni néhány különleges fotóalbumot, kiállítási katalógust.

Tájékoztatjuk, hogy eseményeinken hang- és képfelvétel készülhet, amelyből a Mai Manó Ház részleteket használhat fel az intézmény programjainak népszerűsítése céljából.

Borítókép: Draskovics Ádám

Helyszín

Magyar Fotográfusok Háza - Mai Manó Ház

A nyolcszintes épület 1894-ben készült el, Mai Manó fotográfus megrendelésére. 1931-ben a fényképész fiától megvásárolta Rozsnyai Sándor zeneszerző és felesége Rozsnyai (született Senger) Mici, művésznevén „Miss Arizona”. Ők építették az addig üres udvarba a három szintes Arizona mulatót. Ez 1944-ig működött, amikor is a tulajdonosokat elhurcolták. A háború után az épület a legkülönfélébb célokat szolgálta, iskola, bemutatóterem volt, majd a Magyar Autóklub budapesti szervezete használta 30 éven át. A Magyar Fotográfiai Alapítvány 1996-tól kezdve tudta kivásárolni a bérleti jogokat a bent lakó bérlőktől. A félemeleti Mai Manó Galéria 1995-ben, a Magyar Fotográfusok Háza az I. és II. emeleten 1999. március 18-án nyílt meg benne. (Megnyitotta Nádas Péter író.)

Kapcsolódó események